Küresel ısınma masaya yatırılıyor

Dünyanın dört bir yanından gelen 500 kadar bilim adamı, küresel ısınmayı ele almak üzere pazartesi günü Paris'te bir araya gelecek.

Uzmanların 2 Şubat’ta yayımlayacağı rapor, beş yıl boyunca iklim konusunda referans kaynağı olacak. İki yıldır hazırlanmakta olan raporda “iyi haber” bulunmayacak.

Fransız iklim bilimcisi Herve Le Treut’ye göre, rapor ‘uzun zamandır söylenegelenlerin teyidinden başka bir şey olmayacak’.

Uzmanlara göre, denizlerdeki buzullar ve donmuş kara parçalarının erimesi, karla kaplı alanların ve buzulların azalması, ısınan okyanusların genişlemesi iklimin ısınmasının sonuçları olduğu kadar bu sürecin hızlandırıcısı da…

Uzmanlar, bu olayların ısınmanın boyutlarını genişleteceğini düşünüyor. Ancak bu genişlemenin nereye kadar tahammül edilebilir olacağı bilinmiyor.

HİDUG’un 2001 toplantısının sonunda yayımlanan raporda, ortalama sıcaklığın, yüzyılın sonunda 1990 raporuna göre 1.4 ile 5.8 santigrat derece artabileceği uyarısında bulunuluyordu.

Fransız uzman Jean Jouzel’e göre, yeryüzü sıcaklığı bir asır içinde 0.8 derece arttı. Bu artışın yarısı da son 30 yılda meydana geldi. 1996 yılı hariç, 1995’ten bu yana geçen her yıl, son 140 yıllık dönemin en sıcak yılları oldu…

Bilim dünyasına göre, ısınmada son onyıllarda gözlemlenen artış, sadece doğal değişikliklerden kaynaklanmıyor. Atmosfere yayılarak sera etkisine neden olan karbon gazlarının önemli kısmına insanlar yol açıyor.

Bu da, gözlerin karar mercilerine ve yöneticilere çevrilmesine neden oluyor. İklim uzmanı Edouard Bard’a göre, bilgisayar simülasyonları 2100 yılında ortalama sıcaklık artışının üç derece olacağını gösteriyor.

Ama her şey, gaz emisyonunun azaltılmasına ilişkin senaryolara bağlı. Bu senaryolar da, ekonomik tercihlere, nüfusa ve hatta diplomasiye göre şekillenecek.

AB’nin önceki yıl organize ettiği uzmanlar toplantısında şu sonuç çıkmıştı:

“Sıcaklık artışı iki dereceyi geçerse, gezegenimiz buna ayak uydurmakta çok zorlanacak.”