‘Küresel sağlık sorunlarını işbirliği ile çözebiliriz’

Sağlık Bakanı Akdağ: "Küresel sağlık sorunlarını ancak uluslararası işbirliği ile çözebiliriz".

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, günümüzün ekonomik, politik, sosyolojik ve ekolojik şartlarının sağlıklı olmayı ya da sağlıklı kalmayı çok daha güçleştirdiğini belirterek, “AIDS gibi, kuş gribi gibi küresel sağlık sorunlarının milyonlarca insanı tehdit ettiği günümüzde, bu dev sorunlara ancak uluslararası işbirlikleriyle çözüm bulabiliriz” dedi.
Sağlık Bakanı Akdağ, Dünya Sağlık Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Akdağ mesajında, “Ancak üzülerek belirtmeliyiz ki, bilimin her alanında her gün yepyeni başarıların elde edildiği, teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği, ülkeler ve insanlar arasındaki duvarları yıkıp, sınırları ortadan kaldıran küreselleşme ve iletişim olgularının herkesi ve her şeyi değiştirdiği günümüzde, bedenen ve ruhen tam bir iyililik halinin sağlanması her zamankinden daha da zor” dedi.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi yolunda birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Bakan Akdağ şöyle devam etti:

“Öte yandan bu durum, sağlığın korunup, geliştirilmesi yolundaki her türlü ortak çabayı ve işbirliğini de çok daha önemli ve değerli kılıyor. Bakanlığımızın, geçtiğimiz aylarda ülkemizde görülen kuş gribi vakalarında Dünya Sağlık Örgütü’yle birlikte yürüttüğü çalışmaları, bu bağlamda örnek gösterebiliriz. AIDS gibi, kuş gribi gibi küresel sağlık sorunlarının, milyonlarca insanı tehdit ettiği günümüzde, bu dev sorunlara ancak uluslararası işbirlikleriyle çözüm bulabiliriz. Dünya Sağlık Örgütü’nce Dünya Sağlık Günü’nün bu seneki temasının ‘Sağlık İçin Birlikte Çalışalım’ olarak belirlenmesi de, bu konudaki görüşümüzü desteklemektedir.

‘Birlikten kuvvet doğar.’ atasözünün ve inancının sahibi olan kültürün bir mensubu olarak, bu seneki temanın ‘Sağlık İçin Birlikte Çalışalım’ olarak belirlenmesinden özellikle memnunum. Bu tema çerçevesinde yapılacak etkinliklerin, ülkemizde ve tüm dünyada, herkes için sağlık dolu günlerin yaşanmasına katkıda bulunmasını diliyorum. İnsan sağlığı için çaba sarf eden, emek veren herkesi bu vesileyle bir kez daha kutluyor, sevgi ve saygılar diliyorum.”