‘Kurlardaki artış dış ticaret açığını düşürür’

Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, kurlardaki artışın ihracatı arttırarak dış ticaret açığının düşmesini sağlayacağını söyledi.

Kurlardaki artışın ihracata olumlu yansıyacağına inanan Tüzmen, şu anki kur seviyesiyle ithalatın daha akıllı ve daha seçici yapılacağını vurguladı.

Kurlardaki yükselişin, ara malını ithal etmek yerine, yerli ara malı kullanılmasını sağlayacağını ifade eden Tüzmen, “Bu durum dış ticaret açığımızı aşağı doğru çeker. Yani cari açığının azalması dış ticaret açığının azalması ile direk alakalıdır. Bu nedenle dış ticaret açığımız azalacaktır. Geçen seneye oranla rakamlarımız bu yıl biraz daha iyi çıkabilir. Geçen yıl yaklaşık 44 milyar Dolar dış ticaret açığı vermiştik. Bu yıl ise 40 milyar doların altında dış ticaret açığı görebiliriz. Bunun olumlu yansıması olacaktır” dedi.

Kurun yükselmesinin yaş eyve ve sebze sektörüne de olumlu katkı sağlayacağının altını çizen Tüzmen, bu olumlu etkinin değerlendirilebilmesi için ihraç fiyatlarının çok iyi belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Yabancı alıcıların kurun yükselmesini fırsat olarak görebileceğini hatırlatan Tüzmen, “Bunun için bizim çok temkinli hareket ederek kendi aramızda karar verdikten sonra fiyatlarımızı standart bir hale getirmeliyiz. Rekabeti çok iyi düşünmeliyiz. Kendi aramızdaki rekabeti çok iyi bir şekilde yapmamız lazım. Önemli olan Türkiye’nin kazanmasıdır. Tabiî ki firmalarımız kazanacaktır ama Türkiye’nin kazanacağı politikaları da bizim uygulamamız gerekir” diye konuştu.

Yaş meyve ve sebze sektörüne çok fazla önem verdiklerine işaret eden Tüzmen, son zamanlarda kazanılan ivmeyle Haziran’ın ilk 20 gününde yaş meyve sebze ihracatında geçen yıla oranla yüzde 50 artış olduğunu ifade etti. Tüzmen, yakalanan bu ivmenin devam etmesi için çaba sarfettiklerini aktardı.

Bakan Tüzmen’e ise sorunlarla ilgili bir de dosya sunuldu. Toplantıya, Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Akdeniz Yaş Meyve-Sebze İhracatçıları Birliği’nden Başkan Ali Kavak ve Abdulkadir Gürüz, Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, Mehmet Soylu, Atay İşimtekin, Metin Şorba, Necdet Sin, Selahattin Eskiocak, Antalya Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı ve Ercan Boztepe, Hüseyin Kineci, Hakan Köleoğlu, Cahit Özer, Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği’nden Şahin Buldak, İstanbul Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Ünal, Karadeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği’nden Zekeriya Uzunalioğlu ve Uludağ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Ulusoy’un katıldı.