Kur’an öğrencilerine futbol turnuvası

Mardin'de Kur'an kurslarını öğrencilere sevdirmek için camii imamları tarafından yapılan ilginç uygulamalara bir yenisi daha eklendi.

İmamların daha önce Kuran kurslarına kayıt yaptıran bütün öğrencileri pikniğe götürme ve birinci olacak olan bütün öğrencilere hediye olarak dağıttığı bisiklet, oyuncak, futbol topları ve çeşitli hediyelerden sonra bu sefer Kuran kursu öğrencileri arasında futbol turnuvası düzenledi.

Okulların tatil olması ile birlikte camilerde açılan Kur’an kurslarına devam eden çocukların sosyal alanlarda da eğiten Firdevs Cami İmamı Ahmet Ceylan, öğrencilerine ders sonrası caminin yanındaki boş alanda futbol oynattırıyor. Kursa devam eden öğrencilerle birlikte bir bir ilgilenen İmam Ceylan, velilerin büyük takdirini toplarken öğrenciler için âdete bir öğretmen, bir anne ve bir baba oldu. Öğrencilerin yemek yemesinden büyüklerine karşı göstermesi gereken davranışlara, yürümelerinden çevrelerine karşı sahip oldukları sorumluluklarına kadar her konuda bilgi veren İmam Ceylan, devam eden dünya kupası maçları yüzünden futbolla kalkıp futbolla yatan öğrenciler için diğer kurslarında bulunduğu bir turnuva hazırladı.

Spor aktivitelerinde en çok ilgi uyandırıp beğeni kazanan futbolun tercih edilmesi ile birlikte “Camiler arası futbol” turnuvası düzenlediğini belirten Ceylan, müsabakalarda kesinlikle sertliğe geçti vermediğini söyledi.

Yönettiği maçlarda yapılan sert hareket, pozisyon ve sataşmalara yer vermemek için bütün faul ve tartışan oyunculara kırmızı kart veren İmam Ceylan, “Futbol maçlarında kötü olayların yaşanamaması için yaptığım bu uygulama aslında diğer bütün profesyonel maçlara da örnek olması gerekir. Bizler öncelikle bütün öğrencilerimize başkalarının haklarına saygılı olmayı öğrettiğimiz gibi yaptıkları her hareketin de bedelini ödetecekleri bilincini verdiğimiz için futbol maçlarında da bunu uyguluyoruz. Aslında futbol dahil olmak üzere bütün liglerde hiç kimsenin kimseye haksızlık yapmaması için kötü tezahürat, sert pozisyonlar ve sataşmalardan uzak kalması gerekir” dedi.

Öğrenci velilerinden Ahmet Köse, cami imamı Ahmet Ceylan’ı candan tebrik ettiğini ifade ederek, “Çok zevkli ve bir o kadar da çekişmeli, neşeli geçen müsabakalara gösterilen ilgi çok fazla. Açıldığında 20 öğrencisi olun Firdevs Camii Kur’an Kursu’na, camii imamının örnek ve ilginç uygulamaları ile her kez çocuğunu kaydettirmek istedi. Bu da imamın kültür farkıdır. Dünya kupasından da esinlenen imam hakem Ahmet Ceylan, çok kırmızı kart kullanıyor. Tamam, sertliğe göz yumma ama biraz da el insaf hocam” şeklinde konuştu.

Mardin’de takdir toplayan ve aynı zamanda ÖZDEV-SEN Sendikasının Mardin Şube Başkanlığını da yapan Firdevs Cami İmamı Ahmet Ceylan, gördüğü samimi ilgiden kendisinin de oldukça mutlu olduğunu ve kurslarına talebin fazla olması halinde ikinci bir sınıfın daha ilave edileceğini sözlerine ekledi.