Kürt aydinlar kalem birakarak Semdinli olaylarini protesto etti

DIYARBAKIR - Diyarbakir'da kendilerini 'Kürt aydini' olarak tanimlayan bir grup, kalem birakarak Semdinli ve Yüksekova'daki olaylari protesto etti.

Ofis Semti’ndeki AZC Plaza önünde grup adina açiklama yapan Av. Muharrem Erbey, bölgenin yeniden kanli sürece sürüklemeye çalisildigini savunarak, aydinlarin ve halkin kol kola girerek demokratik tepkilerini dile getirmesini istedi.

Semdinli’de gerginligin tirmandirildigini dile getiren Erbey, bombalama olayindan sonra güvenlik güçlerinin halkin üzerine ates açmasinin halkin devlete olan güvenlerini sarstigini belirtti.

Erbey, olaylara karsi demokratik tepkilerini kalem birakarak gösterdiklerini belirterek, su isteklerde bulundu: “Hakkari’de yasanan TBMM tarafindan incelenmeli. Gelisecek provakasyonlara karsi halk temkinli ve dikkatli olmali. Sivil insiyatifi güçlü kilacak platformalar olusturmali. Demokratik tepki örgütlenmeli. Toplumu geren ve karanlik yapilanmalari sahiplenenlere karsi demokratik tepki gösterilsin. Saliverilen bombalama failleri derhal tutuklanarak yargi önüne getirilmeli. Bombalamada zarar görenlerin zararlari karsilanmali. Olaylarda sorumlulugu bulunan idari yöneticiler hakkinda sorusturma baslatilmali ve açiga alinmali. Aci yasayan Semdinli ve Yüksekova halkindan özür dilenmelidir.”