Kürt İslami Partisi lideri Ali Bapir: Silahlı çözüm geri kalmışlıktır

Irak Kürdistan İslam Topluluğu Partisi lideri Ali Bapir, silahla çözüm aramanın geride kaldığını belirterek Türkiye'deki Kürt sorununun ancak diyalog yoluyla çözülebileceğine dikkat çekti.

Irak Kürdistan İslam Topluluğu Partisi lideri Ali Bapir, silahla çözüm aramanın geride kaldığını belirterek Türkiye’deki Kürt sorununun ancak diyalog yoluyla çözülebileceğine dikkat çekti.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Ali Bapir, “Mevcut sorunlar diyalog yolu ile çözülebilirken başka yöntemlere başvurmamak lazım. Silahla çözüm aramak artık geride kalmıştır ve geri kalmışlıktır. Türkiye’de söylenilen sözler eğer pratiğe dönüştürülürse silah kullanmanın bir anlamı kalmayacaktır.” dedi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın söylediği gibi Kürt ve Türkler eşit haklara sahip olur; Kürt dili ve Türk dili eşit konuma gelirrse silahlı mücadeleye ortam hazırlayan şartların ortadan kalkacağını belirten Ali Bapir, aksi takdirde bu sorununun yıllarca devam edeceğini öne sürdü.

Türkiye ile Irak’taki Kürt Bölgesi’nin yakınlaşmasını her iki tarafın yararına olacağını ifade eden Bapir, Mesut Barzani’nin Diyarbakır ziyareti hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmasalar da bu ziyareti olumlu gördüklerini ifade etti. Bapir, “Kürt ve Türkler yıllardır bölgede beraber yaşıyor. Beraberce ve kardeşçe yaşamk dışında başka bir yol bulunmuyor.” dedi.

Eylü ayındaki seçimlerde bölgesel parlamentoda 6 sandalye kazanan Kürt İslami Partisi’nin lideri Ali Bapir, koalisyon görüşmelerini sürdürdüklerini dile getirdi.

Ali Bapir, Kürt İslami Partisi olarak AK Parti ile temasa geçmek için defalarca girişimde bulunduklarını fakat bir cevap alamadıkların da sözlerine ekledi.