Kürt kökenli vatandaşım devletine sahip çıksın

Başbakan Tayyip Erdoğan, Güneydoğu’daki terör olaylarının ardından partisinin il kongresi için geldiği Tunceli’de bölge halkına önemli mesajlar verdi.

Bölge halkını devletine sahip çıkmaya çağıran Erdoğan, “Benim Kürt kökenli vatandaşlarım devletine sahip çıkmalı, hiçbir zaman devletinin kendisine karşı bir ayrımcılık yaptığı inancında olmamalıdır. El ele, omuz omuza vereceğiz, hiçbir zaman terör örgütüne çanak tutmadan bu işi çözeceğiz.” dedi. Bölücü terör örgütü PKK’nın Kürt vatandaşların temsilcisi olamayacağını vurgulayan Erdoğan, “Birlik ve beraberliğimizi yaygınlaştırırsak kimse aramıza kan, kin ve ölüm sokamaz.’’ değerlendirmesinde bulundu. İldeki temasları sırasında Türk milletinin etnik unsurlardan oluştuğunu yineleyen Başbakan, kongre konuşmasında tek bayrak, tek millet ve tek vatan vurgusu yaptı. Tunceli’den ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, bütün etnik kimliklerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıyla birbirine bağlandığına dikkat çekti. “Siz, ‘Kürt sorunu var’ derken bazı çevrelerden çok eleştiri geldi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, şöyle konuştu: “Kimse başkasının söylediğini kabul etmeye mecbur değil. Ben kendi inandığım doğruları söylüyorum. Türkiye’de her etnik unsurun sorunu olduğu gibi Kürt kökenli vatandaşlarımın da sorunu olduğunu söyledim, bugün de söylüyorum.” Bunun üzerine bir gazeteci, “Özgürlükler daha çok mu öncelikli?” sorusunu yöneltti. “Tabii tabii…” karşılığını veren Erdoğan, şöyle devam etti: “Benim şu öncedir ifadesini kullanmam doğru olmaz. Ama bölgeler olarak önceliklerimiz var. Bu hizmettir, dolayısıyla bu unsurlara da yansıyabilir. Mesela sadece Tunceli’ye Köydes Projesi çerçevesinde gönderdiğimiz para yaklaşık 26 trilyon liradır. Bu köylerin yol ve su sorununu gidermek için. Dolayısıyla benim Kürt kökenli vatandaşımın önemli iki tane talebinin çözülmesi ve bunun yansımaları var, bunların da çözülmesi anlamına gelir.”

Başbakan, kırmızı çizgilerini partisinin Erzincan il kongresinde de anlattı. Etnik ve bölgesel milliyetçiliğe karşı olduklarını ifade eden Erdoğan, bu tür bir ayrımcılığı “ülkeye ihanet” saydı. Erdoğan, ‘’Devlet gelsin Ege’ye, Marmara’ya, Akdeniz’e yatırım yapsın; Doğu, Güneydoğu, Orta Anadolu’ya yapmasın. Maalesef yıllardır bu böyle oldu. Biz şimdi o dengeyi kurmaya çalışıyoruz. Batıda ne ise doğuda o olsun. Ege’de, Marmara’da, Akdeniz’de ne var ise Doğu’da, Güneydoğu’da, Karadeniz’de de olsun istiyoruz.” diye konuştu. AK Parti’nin üçüncü kırmızı çizgisinin ise “dinsel milliyetçiliğe hayır”olduğunu ifade eden Erdoğan, ülkedeki mezhep farklılıklarının istismar edilmesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Erdoğan, hangi dinden olursa olsun bütün vatandaşların güvencelerinde olduğunu kaydettikten sonra İstanbul’un fethinde yaşanan bir olayı aktardı: “Fatih İstanbul’a surlardan girerken, Rum kızları çiçek ve gül attı. Ve şunu söylemişler: ‘Başımızda kardinal külahı görmektense, osmanlı sarığı görmeye razıyız.’ Bu nedir? Adalet. Bizans zulmü bitecek, adalet gelecek. Şimdi, ülkede hangi dinden olursa olsun, buyursun inancının gereğini yerine getirsin. İnancına güvenen, inanç hürriyetinden korkmaz. Niye korkalım ki?” Başbakan, konuşmasında hükümetin icraatlarına değindi. Sağlık ve eğitim alanındaki gelişmeleri sıralayan Erdoğan, yolsuzluklarla mücadelede ise ciddi mesafeler alındığını söyledi. Erdoğan, “Bitti mi? Tam bitti diyemem. Yakaladığımızda ümüğünü sıkarız. Ama verdiğimiz mücadeleyle bütün bunlar yapıldı.” ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan, düşünce, din ve vicdan özgürlüğü suçlarının da artık sorun olmadığını sözlerine ekledi. Erdoğan, kongrenin ardından 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney’i ziyaret etti. Daha sonra ise il merkezinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından yaptırılan 24 derslikli İMKB Müşir Zeki Paşa İlköğretim Okulu’nun açılışını yaptı. Çelik yelek giymedi Başbakan sıfatıyla ikinci kez Tunceli’ye gelen Tayyip Erdoğan, olağanüstü güvenlik önlemlerine rağmen çelik yelek giymedi. Kendisine ilgi gösteren vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan, cuma namazını da Tunceli’de kıldı. Şehrin en eski yapılarından Merkez Camii, görülmemiş bir kalabalığa sahne oldu. AK Parti kongresinin yapıldığı salon da tıka basa doldu.