Kürt kökenli vekilden “soykırıma” EVET!

İsveç'te dün yapılan oylamayla 'insanlık suçu' işlediği 'onaylanan' Osmanlı devletine torunlardan kazık!

ABD’nin ardından da İsveç Parlamentosu da Ermeni tasarısını 1 oy farkla kabul etti. 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören karar tasarısının kabul edilmesinde ise biri Kürt diğeri Türk asıllı iki milletvekilinin oyu belirleyici oldu.

Gülan Avcı ve Mehmet Kaplan…

İkisi de Türkiye kökenli İsveç milletvekili. Dün oylanan Ermeni tasarısı iddialarının kabul edilmesinde belirleyici oldular. Parlamentodan 1 oy farkla geçen tasarıda Kürt kökenli vekilin partisinin kararına rağmen “evet” oyu kullanması, tasarıya karşı çıkan Mehmet Kaplan’ın ise partisinin grup kararına uyarak oy vermemesi belirleyici unsur oldu.

Oylama sonrası PKK’ya yakın Fırat News ajansına konuşan Halk Partisi’nin Kürt kökenli parlamenteri Van doğumlu Türkiye’nin tarihiyle yüzleşmesi için partisinin görüşü aksine ‘evet’ oyu kullandığını söyledi.

Türkiye’de Kürtlerin de soykırımı tehdidiyle yüz yüze olduğunu belirten Gulan, ”İsveç parlamentosunda soykırımın kabul edilmesi çok önemli. Oyumun belirleyici olduğunu biliyorum. Bu gerekliydi. Çünkü Türkiye’nin geçmişiyle tarihinde yaptığı soykırımları ve katliamları artık kabul etmesi gerekiyor. Dünyanın birçok ülkesi Türkiye’yi soykırımcı olarak görüyor.” diye konuştu.

KAPLAN, HAYIR OYU ÇAĞRISI YAPMIŞTI

İsveç Parlamentosu’nun Türk asıllı Yeşiller Partili milletvekili Mehmet Kaplan oylama öncesi yaptığı açıklamalarda tasarıya “hayır” oyu kullanılmasını istemişti. Mehmet Kaplan, tasarıların meclisten geçmesine ihtimal vermediğinin altını çizerek iddialara tepki göstermişti:

“İsveç’te şu an Türkler, Kürtler, Süryaniler, Asurîler, Ermeniler bir arada ve kardeşçe yaşıyorlar, 30-40 yıldır da bu böyle devam ediyor. Bu tür yasa teklifleriyle ancak bu toplum içine nifak tohumları ekilmiş olur. Bence bütün bunlar yanlış yaklaşımlar.” diye konuşmuştu.

Mehmet Kaplan dünkü oylama sırasında tıpkı Gulan Avcı gibi tasarının kabul edilip edilmemesinde yaptığı tercihle belirleyici oldu. Türk asılı Yeşiller Milletvekili Mehmet Kaplan tasarı aleyhinde konuşmasına rağmen partisinin aldığı karar nedeniyle oylamaya katılamayınca tasarı bir oy farkla kabul edildi.

ZAMAN