Perwer’den provokatif eylemlere karşı uyarı

Kürt sanatçı Şivan Perver, herkesi hoşgörü ve karşılıklı saygıya davet ettiğini söyledi.

Kurdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle birlikte yarın Diyarbakır’a gelecek olan ünlü Kürt sanatçı Şivan Perver, herkesi hoşgörü ve karşılıklı saygıya davet ettiğini söyledi. Perver, “Türkiye’deki bütün kesimleri barışa destek sunmaya ve insanlarımız arasında, hoşgörü ile karşılıklı saygı, çoğulcu özgür ve demokratik bir toplum, sevgi ve kardeşlik duygularını geliştirmeye davet ediyorum ve sadece bunun için yarın Diyarbakır’dayım.” dedi. Perver, açıklamasında geliş amacını açıkladıktan sonra provoskasyon uyarısında da bulundu.

Kürt sanatçı Perver, yazılı bir açıklama yaparak, Diyarbakır ziyaretini değerlendirdi. Perver, “Irak Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı sayın Mesud Barzani’nin Diyarbakır’a kadim ismi ile Amed’e yapacağı iki günlük ziyaretine ricası ve isteği üzerine katılma kararını vermiş bulunmaktayım. Burada esas ve tek amacımız barış sürecine destek vermektir. Barış kutsal bir olgu olup başta toplumumuz olmak üzere eğitim, sosyal ilişkiler, ekonomik alanlar başta olmak üzere insanlığın her alanında gelişmesi ve huzuru için bir zorunluluktur.” dedi. Şimdiye kadar bu kutsal çalışmaya öncülük eden ve çaba sarf eden zindanda, dağlarda, sürgünde, parlementoda ve sorumlu makamlardaki bütün şahıslara kamuoyu önünde teşekkür ettiğini belirten Perver, “Barış için atan kalplere, barış için çalışan beyinlere, barış için elini taşın altına koyanlara ve barışa el uzatanlara Yüce Rabbimden sabır ve metanet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

‘DİYARBAKIR’A GELİŞİMİN SİYASİ PARTİLERE DESTEK VE KARŞIT OLARAK SUNULMASI DOĞRU DEĞİL’

Barzani’nin seyahatine katılmasının çok ani geliştiği için herhangi bir konser hazırlığının olmadığını anlatan Perver, “Böyle bir durum gündeme gelmemiştir. Bugün Amed barış ve özgürlük için haykırıyor. Yıllardır en büyük arzum Amed’te halkımla buluşmak ve onlarla beraber bir meydanda stranlarımı(türkülerimi) beraber söylemekti. Gönül isterdi ki sürgünde yaşamaya mahkûm edilmiş bütün sanatçı ve aydın dostlarımla beraber döneyim. Siyasi sebeplerden dolayı zindanlarda kalan insanların özgürlüğüne kavuştuğu bir ortamda beraber halaya duralım. Hasretim sadece iki günlüğüne Amed kentini ziyaret etmekle bitmez, özlemim cenazesine dahi gidemediğim annemin mezarını ziyaret etmek, aile ve dostlarımla hasret gidermek, vatanımın en ücra köşesine kadar gidip bütün halkımla kucaklaşmaktır. Bu özlemimin kısa bir süre içinde gerçekleşeceğine inanıyor ve halkımızla hep beraber kucaklaşma isteğimi özelikle ifade etmek istiyorum. Oraya ani gelişim herhangi bir siyasi partiye veya harekete karşıt veya destek olarak sunulması doğru değildir. Amed şehrinin seçilmiş temsilcileri ve sivil toplum kurumlarını da zamanım elverdikçe ziyaret etmek gündemimdedir.” ifadelerine yer verdi.

40 yılı aşkındır halka sanatıyla, sesiyle hizmet ettiğini ve birbirilerine karşı bu sevginin sürekli devam edeceğini belirten Perver şunları söyledi: “Zulme karşı isyan çığlığı olduğum gibi barış, hoşgörü ve sevgi içinde stranlarımı(türkülerimi) söylemeye ve halkıma bağlılığımdan hiçbir ödün vermeyeceğimden hiç kimsenin şüphesi olmasın ve kimse halkım ile aramıza husumet sokmaya çalışmasın. Bu süreçte Türkiye’deki bütün sanatçı ve aydınların barış sürecine destek olması benim en büyük arzumdur. Bu ziyaret sonrası pek yakında Amed başta olmak üzere vatanımın her köşesinde halkım için konser vermeye ve stranlarımı(türkülerimi) onlarla beraber söylemek istiyorum. Fedakar halkımın evlatlarının beni anlayacaklarına ve provokasyonlara gelmeyeceklerine inancım tamdır.”