Kürtçe yayın bugün başlıyor

Türkiye'de özel radyo ve televizyonlarda Kürtçe yayın bugün başlıyor.

İlk yayını 18.00’da Şanlıurfa’daki Radyo Medya FM yapacak. Gün TV ise 20.15 ile 21.00 saatleri arasında Kırmançi lehçesinde ”Kültür Beşiıi” adlı programı yayınlayacak.

Gün Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Cemal Doğan, yayın saatini iple çektiklerini belirterek, sevinçli olduklarını söyledi. Radyo Medya Koordinatörü Mustafa Arısüt da Şanlıurfalıları yayınlara ilgi göstermeye davet etti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) Kürtçe yayın için izin alan 3 yayın kuruluşunun ikisi bugün Kürtçe’nin Kırmançi lehçesinde yayınına başlıyor. Gün Tv, ana dilde yayın yönetmeliği çıktan sonra 23 Mart 2004 tarihinde Kürtçe yayın için başvuran ilk özel kuruluş olmuştu. Saat 20.15’te Derguşe Çenda (Kültürler Beşiği) programıyla Kürtçe yayına başlayacak. Program Türkçe alt yazılı olarak yayınlanacak.

Gün Radyo ve Tv Genel Yayın Yönetmeni Cemal Doıan, Kürtçe yayın için bütün hazırlıkların 2005’in başında tamamladıklarını hatırlattı.

Kürtçe yayını yapacakları saati iple çeken Doğan, yayın özel televizyonlarda ilk olması açısından tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Kürtçe yayına başlayacakları için sevinçli olduklarını dile getiren Doğan, yayın süre ve içerik açısından işlevsel olmadığının altını çizerek, “Yayın sembolik değeri var. Alt yazılı zorunluğunun olması ve istediğimiz konularda yayın yapamayacak olmamaz dezavantajdır” diyor.

İlk adımdan sonra anadilde yayın için yasa ve yönetmelerin geliştirilerek değiştirileceğine inandığını belirten Gün Tv Genel Yayın Yönetmeni Doğan, “Kürtçe dil kursu açıldıktan sonra ülke nasıl bölünmediyse Kürtçe yayından sonra da birlik ve bütünlüıü bozucu bir gelişmenin yaşanmayacağını herkes görecek” sözlerini kaydetti.

Kürtçe yayın için RTÜK’ten izin alan Radyo Medya FM günlük 60 dakika hafta 5 saat Şanlıurfa ve ilçelerine yayın yapacak. Radyo Medya FM, saat 18.00’da baılayacak Kürtçe yayınlarının ilk 15 dakikasında haberleri yayınlayacak, 45 dakika kültürel içerikli yayınlar yapacak. Yarın ki ilk yayında haberlerde sonra Şanlıurfa’nın tarihi değerleri Kürtçe ile dinleyicilere aktarılacak. Bir saatlik Kürtçe yayın hemen ardından Türkçesi de yayınlanacak.

Radyo Medya FM Mustafa Arısüt, uzun süre bekledikten sonra çıkan izne seviniyor. Halkın isteği üzerine Kürtçe yayın için RTÜK’e başvurduklarını vurgulayan Arısüt, Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinden yayın yapacaklarını bundan sonra Kürtçe’nin Zazaki lehçesi ile Arapça yayın için çalışacaklarını anlattı.

Arısüt, yayınlarında Şanlıurfa köylerdeki ilginç gelenekleri köyün yaşlı sakinlerinin dilinde dinleyiciye aktaracaklarını belirtiyor.

RTÜK’e Kürtçe yayın izni alan Söz Televizyonu henüz hazır olmadığı için yayına başlayamıyor. Diyarbakır Söz Tv Genel Yayın Yönetmeni Ömer Büyüktimur, ilerleyen günlerde kendilerinin Kürtçe yayına başlayacaklarını kaydetti.