Kurtlar Vadisi büfelerde!

“Bana bir psikopat yapar mısın abi?”, “Ben bir Memati alayım.”, “Çek bir fiyakalı Polat!” Bugünlerde Şişli’deki ya da Kadıköy rıhtımdaki büfelere yolunuz düşerse, bu cümlelerle karşılaşmanız muhtemel.

Tam Türklere uygun fikrin dehasının kime ait olduğunu bulamadık; ama popülerliğin bu kadarı da pes dedirtecek türden. Manyak, Psikopat, Çakır, Varyata, Memati, Atmaca, Çakal Carlos, Harby Psikopat, Avare, Efsane, Artist, Ye Beni, Atmaca… Bunların hepsi büfelerde satılan sandviçlerin isimleri. Çünkü bunlar çılgın sandviç. Vitrinde bu isimleri gören Kurtlar Vadisi fanatikleri, “Bana bir psikopat yap abi.” derken tam bir psikopat havasına bürünüyor. Ya da Polat’ı temsil eden “Efsane” sandviç siparişi verirken Polat gibi bakıp, onun gibi konuşuyor. 30 senedir büfecilik yapan Şişli’deki Taksim Büfe’nin sahibi Mustafa Koçal, sandviç satışlarını olumlu etkileyen bu uygulamadan çok memnun. Koçal, “Amacımız ilgilerini büfemize çekmek. ‘Psikopat yapar mısın?’ diyen müşterinin gözlerine baktığımızda gerçekten kendisini öyle hissettiğini görmemek mümkün değil. “Ye beni” sandviçini söylerken zevk alan insanlarla karşılaşıyoruz. Kimi gülüyor, kimi eleştiriyor.” diyor. Türkiş hamburgeri ilk kendilerinin yaptığını iddia eden Koçal, yüzde yüz dana etiyle yapılan ve üzerine asiti olmayan özel bir sos sürülen hamburgerleriyle de gurur duyuyor. Büfenin müdavimlerinden Ahmet Yıldız, komik bulduğu bu uygulama ile ilgili olarak şu yorumu yapıyor: “Toplumsal psikolojimiz Kurtlar Vadisi’ne emanet eden yapımcılar kocaman bir alkışı hak ediyor herhalde! Bize de şöyle dua etmek kalıyor; Ey Allah’ım, ne günlere kaldık. Bizi Güneş tutulmasından değil, Kurtlar Vadisi tutulmasından koru.”

Sosisli Polat, tavuk köfteli Çakal Carlos

Sandviçlerin hepsinde amerikan salatası, domates ve turşu var. Patates, ketçap, mayonez sabit eleman görevinde. Sandviçlerin sadece et kısımları değişiyor. Mesela Polat’ı temsil eden Efsane’nin tarifi şöyle: Tamamen etten yapılan hamburger eti kızartılıyor. Tamamen et diye özellikle ifade ediyorlar. Çünkü seri üretimleri yapılan hamburgerlerde etten daha çok soya küspesi kullanılıyor. Kızaran etin arasına kaşar konulduktan sonra tost makinesinin içinde eritiliyor. Eritildikten sonra ortadan ikiye bölünüyor. Amerikan salatası sürülmüş, üzerine domates ve turşu ilave edilmiş sandviç ekmeğinin içine hazırlanan hamburger eti konuluyor. Kızartılan şnitzel etinin ise ortasına kaşar konulduktan sonra ikiye bölünüyor ve sandviçin yanlarına gelecek şekilde yerleştiriliyor. Üzerine bol patates kızartması, ketçap ve mayonez eklenerek servis yapılıyor. Psikopat hamburger ve sosisle, Çakal Carlos hamburger eti, şnitzel, nugget tavuk köftesi ile, Çakır şnitzel ve kaşar ile farklılaştırılıyor. Çılgın sandviçlerin fiyatı ise 3,5 YTL.