Kurtlar Vadisi deneme sınavında soru oldu!

Bir yayınevi, öğretici olabilmek için KPSS deneme sınavı kitapçığında Kurtlar Vadisi dizisinden sorular sordu.

Psikoloji testinde
KPSS’ye yönelik öğretim yapılan dershanelere deneme sınavları hazırlayan ve merkezi Ankara’da bulunan bir yayınevi, psikoloji soruları için “Kurtlar Vadisi”nden yararlandı. Deneme sınavı soru kitaplarında, Kurtlar Vadisi dizisi ya da filminde geçen bazı olaylar anlatılarak, bu olaya yönelik, kişilerin psikolojik davranışlarının ne anlama geldiği soruldu.
Soruları hazırlayan editör Muhammet Genç, “Kurtlar Vadisi”ni, psikolojide “Zihin Çivisi” ya da “Bilişsel Çivi” terimleriyle ifade edilen öğretme yönteminde kullanmayı tercih ettiklerini kaydetti.

Amaç öğretmek
Genç şunları söyledi: “Soyut kavramlar somut olaylarla ilişkilendirildiğinde insan daha kolay öğrenebiliyor. Biz de Kurtlar Vadisi’ndeki hadiseleri ve yaşanan durumu, bu sorularla somut yaşantılara indirgeyerek ve kavramlarla eşleştirerek, öğrencilerin hatırlamasına yardımcı olduk. Amacımız, öğrencilerimize bir zihin çivisi çakmaktır.”

İşte sınav sorularından biri

Yayınevinin deneme sınavlarında yer alan sorulardan biri şöyle:

“Devlet görevlisi olarak mafyanın içine sızan Polat Alemdar, yardımcısı Memati’ye düşmanları Avukat Nizamettin’in ve Kılıç’ın kellelerini alması ve kendisine getirmesi için emir vermiştir. Memati bu görevi yapınca Polat ona bir BMW X5 hediye etmiştir.”
Yukarıdaki metinde istenen davranış nedir?
A) Memati’nin Nizamettin’i ve Kılıç’ı öldürmemesi
B) Memati’nin Nizamettin’i ve Kılıç’ı olumsuz pekiştirmesi
C) Memati’nin, Nizamettin’in ve Kılıç’ın kellelerini getirmesi
D) Memati’nin BMW X5’i alması
E) Memati’nin BMW X5’i almaması