Kurtlar Vadisi filmini savaşa dikkat çekmek için yaptık

Özdener: "Kurtlar Vadisi Irak filmini Irak'taki savaşa dikkat çekmek için yaptık"

Almanya’da gösterime girdiğinden bu yana sürekli Alman kamuoyunda da tartışılan Kurtlar Vadisi Irak filmin yapımcılığını Pana Film adına üstlenen Raci Şaşmaz ve Raci Şaşmaz’la birlikte film senaristi olan Bahadır Özdener’in katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.
Başkent Berlin’de yapılan basın toplantısında senaristler filmi Irak’taki savaşa dikkat çekmek için yaptıklarını söyledi. Akgüner filmin bir Rambo filmi olmadığını ve bölgede sürmekte olan savaşa dikkat çekerek buna birilerinin “dur” demesi için çekildiğini açıkladı.

Filmin senaristi Özdener filmin çekilmesinde en önemli etkinin Irakta neler olup-bittiğinin dünyaya duyurmaya çalışan medya mensupları olduğuna vurgu yaparak, “Her gün canlı olarak bölgede olan olayları dünyaya duyurmaya çalışan televizyonlar, gazeteler, radyo ve internet olmasaydı bu filmde olmazdı. Irakta fiili bir savaş var ve bunun neticesinde yaşanan gerçek dramlar, trajediler ve insan hakları ihlalleri var. Biz burada bu toplantıyı yaparken bile Irakta insanlar hayatını kaybetmekte ve acı çekmektedir. Biz bu filmle sadece ve sadece şunu söylemeye çalıştık. “Birileri bu trajediyi durdursun”. Kurtlar Vadisi Irak sadece ve sadece savaşa işgale ve insan hakları ihlallerine karşıdır.” dedi.

Raci Şaşmaz da bölgedeki durumu eğer bir kültürlerin çatışması olarak algılanacaksa bölgedeki durumun böyle algılanabileceğini söyledi. Şaşmaz insanlara bölgedeki durumu anlatmak amacıyla bu filmi çektiklerini anlattı.

Yönetmenliğini Serdar Akar üstlendiği Kurtlar Vadisi-Irak” filmi Türk sinema tarihinde şimdiye kadar en yüksek bütçeli yapım unvanını taşıyor. Şimdiye kadar iki hafta içerisinde 3 milyon 135 bin 875 kişinin sinemalarda izlediği film Türkiye’de bugüne kadar en çok izlenen film unvanını taşıyan “G.O.R.A” adlı filmi tahtından edecek gibi gözüküyor. Film 10 milyon dolarlık bir bütçeyle 42 günde çekilmişti.