Kurtlar Vadisi Irak Almanya’da sorun oldu!

Almanya'da yoğun baskılar nedeniyle Kurtlar Vadisi Irak bazı salonlarda gösterimden kaldırılıyor.

CSU Genel Sekreteri Söder ise filmin Türkiye’nin AB üyeliğine engel olabileceğini söyledi.
Almanya’da Kurtlar Vadisi Irak filminin yasaklanması tartışmalarını etkisini göstermeye başladı. “Der Spiegel” dergisinin internet sayfasında yer alan konuyla ilgili habere göre filmi gösteren en büyük Alman Sinema Grubu Cinemaxx filmi bugünden itibaren gösterimden alacağını açıkladı. Cinemaxx Basın Sözcüsü Arne Schmidt aldıkları bu kararın siyasi taleplerle ilgili olmadığını söyleyerek, “Hiç bir tarafa alet olmak istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

UCI sinema grubu ise filmi göstermeye devam edecek. Cinemaxx’ın bu kararında önce Almanya’da Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uyum Bakanı Armin Laschet Film Sektörü Otokontrol Kuruluşu FSK’ya başvurarak filmin gösterim yaşının 16’dan 18’e çıkarılması için başvuruda bulunmuştu. Almanya’da daha önce Bavyera Eyalet Başbakanı Edmund Stoiber, Baden-Württemberg Eyaleti İçişleri Bakanı Heribert Rech gibi politikacılar ve Kiliseler ile Almanya Yahudiler Merkez Konseyi de filmin gösterimden alınmasını istemişti.

Bavyera Eyaletindeki iktidar partisi CSU’nun Genel Sekreteri Michael Söder ise Türk politikacıların filme karşı tavır almaması durumunda bunun Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin sorgulanmasına yol açacağını söyledi.