Kurtlar Vadisi Irak filmi Amerikalı gazileri üzmüş

Türkiye'de gösterime girmesinin ardından gişe rekorları kıran ve yurtdışında da gösterime sunulan 'Kurtlar Vadisi Irak' filmi ABD karşıtı propaganda yaptığı gerekçesi ile Türk dostu Amerikalı Kore gazilerini üzmüş

Geçtiğimiz hafta Ankara’ya gelen Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu yetkilileri, Amerika’da yapılan çalışmalar hakkında hükümet üyeleri ile tek tek görüşerek bilgi verdi.

Görüşmeleri sırasında basın mensupları ile de biraraya gelen Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Atilla Pak, Kurtlar Vadisi Irak filminin Amerika’da nasıl yankılandığı şeklindeki soruları cevapladı. Filmin Amerikalı Kore gazileri tarafından Amerikan karşıtı bir yapım olduğu şeklinde algılandığını dile getiren Federasyon Başkanı Pak, gazilerin kendilerine “Bu film bizim sizinle olan dostluğumuzu zedeler, filminizde ülkemiz askeri kötüleniyor” şeklinde sitemlerini ilettiklerini belirtti. Pak, gazilerin sitemlerine karşı şöyle cevap verdiğini dile getirdi: “Sonuçta bu bir film. Sizin ülkenizde de yapılan filmler içerisinde devletimizi ve askeri kötüleyen filmleriniz var. Bu filmlerin bazılarında Türkler de kötü olarak yansıtıldı. Bu filmlerden bir tanesi de Gece Yarısı Ekspresi. Bu filmden ötürü bizleri kötü bilen bir çok Amerikalıya biz kendimizi doğru şekilde anlatmak zorunda kaldık. Gece Yarısı Ekspresi filmi nasıl bizim size olan dostluğumuzu etkilemediyse, Kurtlar Vadisi Irak filmi de sizin bize olan dostluğumuzu etkilememeli. Çünkü bu dostluk bir filmden etkilenmeyecek kadar güçlüdür.”

Kore gazilerinin Kurtlar Vadisi Irak filmi ile ilgili verilen cevaplardan tatmin olduğunu söyleyen Atilla Pak, yine de filmin Amerika’da gösterime girmesinin sakıncalı olacağını söylüyor. Atilla Pak, yıllarca Gece Yarısı Ekspresi filminin ABD’de Türkiye karşıtı propaganda olarak kullanan Ermeni ve Rum lobilerinin Kurtlar Vadisi Irak filminin aynı lobilerce bu yönde kullanmasından endişe duyuyor.