‘Kurtlar Vadisi Irak’ galasına Köln’de büyük ilgi

Kurtlar Vadisi Irak filmi, Avrupa'ya açılışını Köln'de yaptığı gala ile başlattı. Filmin galasına 3 binin üzerinde seyirci katıldı.

Dün akşam Köln-Cinedom’da gerçekleşen Kurtlar Vadisi Irak filminin Köln Galası’na Türk oyuncularından, Kurtlar Vadisi dizi filminden tanıdığımız Necati Şaşmaz (Polat Alemdar), Gürkan Uygun (Memati), Kenan Çoban (Abdülhey) ve Erhan Ufak (Erhan) oyuncu olarak taşınırken, filmin kadın başrol oyuncusu Bergüzar Korel (Leyla), yapımcı ve Seneryo yazarı Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener katıldı.

Türkiye’den sonra Dünya’ya açılan Kurtlar Vadisi Irak filmi Almanya’nın yanında Belçika, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Danimarka, İsviçre ile Rusya, Mısır, Suriye, Kırgızistan, Kazakistan, Amerika ve Avustralya’da da izleyicilerle buluşuyor. Köln Medyapark’taki Cinedom’da 10 sinema salonunda izlenilen filmin galasına 3 binin üzerinde seyirci katıldı.

Köln Cinedom sinama solununa limuzin otomobille gelen oyuncular seyircileri selamladıkltan sonra hayranları için konuşma yaptı. Maxximum Film ve Kunst şirketi sahibi Anıl Şahin’nin organizasyonuyla Avrupa’ya gelen Kurtlar Vadisi Irak filmini, Avrupa’daki seyirciler büyük bir beğeniyle izledi. Filmi rekor veya başka şeyler için yapmadıklarını belirten Bahadır Özdener “Biz bu filmi Avrupa’da yaşayan vatandaşlar için de yaptık. Bizim için bir ayrım yok. Seyircinin beğenisine yaptık. Rekor ya da başka şeyler bizi ilgilendirmiyor. İnsanların beğenisi bizi ilgilendiriyor”diye konuştu. ABD askerleri tarafından resmi yollarla izlenmemesi için basında çıkan açıklamaların doğru olduğunu söyleyen Raci Şaşmaz, Irak’ta insanların çekmiş olduğu çileyi dile getirmeye çalıştıklarını belirtti. Birlik ve beraberlik içinde güzel insanlar olarak insanları üzmeyeceklerini belirten Raci Şaşmaz, Amerikan askerlerinin bu filme gidilmemesi için yasal bir yolla değil de resmi yollarla engel olmaya çalıştıklarını belirtti. Türkiye’de milletin teveccühünü ve sevgisini kazandıklarını belirten Necati Şaşmaz (Polat Alemdar) ise Amerika’nın Rambo’suna karşılık Türkiye’nin de kendine ait kahramanları çıkaracağını belirtti. Necati Şaşmaz, kendisinin Türkiye’nin Polat Alemdar’ı olduğunu ifade etti.

Filmin gala gecesinde oyuncuların yoğun ilgiden son derece memnun ve heyecanlı oldukları gözlendi. Filmin sonunda basın mensuplarıyla toplantı yapan oyuncu ekibi ve seneryo yazarları gazetecilerin sorularını cevapladı. Köln’deki hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaşan “Polat Alemdar” rolündeki başrol oyuncusu Necati Şaşmaz ve diğer arkadaşları sevenleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Film için açıklama yapan organizatör Anıl Şahin, Kurtlar Vadisi-Irak filmi için Avrupa’da 550 bin seyirci beklediklerini belirtti. Filme16 yaşından küçüklerin getirilmemesini tavsiye eden Anıl Şahin, Gazetecilerin sorusu üzerine filmin Avrupa’da engellenmesinin söz konusu olamayacağını söyledi. Şahin, demokratik ülklerde filmin engellenmesi olamayacağı gibi ancak küçük yaştaki çocukların izlememesi gibi bazı kısıtlamaların getirileceğini belirtti. Asıl tepkinin İngiltere’den beklendiğini belirten Anıl Şahin, hafta içinde İngiltere’den gelecek tepkileri beklediklerini ifade etti.

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük bütçeli filmi olduğu belirtilen Kurtlar Vadisi Irak filminde başrolleri Necati Şaşmaz ve Billy Zane paylaşıyor. Yıllar sonra bir Hollywood starı, bir kez daha Türk filminde başrol oynadı. ‘Kurtlar Vadisi Irak’ın diğer başrollerini ise iki kez Oscar’a aday olan ünlü oyuncu Gary Busey ve ‘Cennet’in Krallığı’ filminde Selahaddin Eyyubi rolüyle büyük çıkış yapan Suriyeli oyuncu Ghassan Massoud paylaşdı.

Filmin çekimlerininin tamamının Gaziantep’te gerçekleştirildiği ve 42 günde tamamlandığı belirtildi. Gaziantep’e bağlı 5 farklı merkezde hazırlanan set çekimlerinde yaklaşık 3000 figüranın görev aldığı ifade edildi. Birçok ilki içinde barındıran filmde Türkiye’de ilk kez, tek bir sahnede 6 kamera kullanılırken, yine ilk defa tek planda canlı bomba çekimi de ‘Kurtlar Vadisi Irak’ için yapıldı. Film için toplam 3391 kostüm hazırlandı. Filmde Türkçe, İngilizce, Arapça ve Kürtçe olmak üzere 4 ayrı lisan konuşuluyor.

Yapımcılığını Pana Film adına Raci Şaşmaz’ın üstlendiği filmin senaryosu Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener tarafından kaleme alınırken, yönetmenliği ise Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü’ne sahip Serdar Akar’a ait.