‘Kurtlar Vadisi Irak’ ile ’24’ filmi karşılaştırıldı

Kurtlar Vadisi-Irak" filmi ile ABD'de üç sezondur büyük ilgiyle izlenen ve Türkleri "terörist" olarak gösterdiği için eleştiri alan "24" adlı diziyi karşılaştıran makalede, ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin "zorluğuna" dikkat çekildi.

Washington Post gazetesinden “İki müttefik – İki görüş açısı” başlığıyla kaleme alınan makalede, Türkiye’de dizi olarak yayınlandığı dönemde izlenme rekorları kıran ve beyaz perdeye aktarılan “Kurtlar Vadisi- Irak” filmiyle ABD’de üç sezondur yayınlanan ve son bölümlerinde Amerika’ya saldırı planlayan teröristleri “Türk” olarak canlandıran “24” adlı dizinin iki ülke arasındaki “gergin ilişkileri ve farklı bakış açılarını yansıttığı” yorumu yapıldı.

Makalede, “Çoğu zaman karşılıklı saygılarını dile getiren iki NATO üyesi Türkiye ile ABD’nin ekranda birbirlerine “kötü gözle” bakmalarının iki ülke arasındaki ilişkinin gerginliğine işaret ettiği belirtilirken, “Kurtlar Vadisi-Irak” filminin ABD’nin niyeti konusundaki şüpheleri yansıttığı ifade edildi.

ABD ordusunun askerlerine, “KurtlarVadisi-Irak” filminden uzak durmaları uyarısının da hatırlatıldığı makalede filmi izleyelerin görüşlerine de yer verildi. Makalede, filmi izleyenlerin gazetelerde okudukları iddiaları beyaz perdede görünce çok da şaşırmadığı belirtilirken, 4 Temmuz 2003’te Süleymaniye’de yaşanan “çuval” krizinin “Türk kamuoyunu küçük düşürdüğü ve kızdırdığı” ifade edildi.