Kurtlar Vadisi Irak’a ilgi her yerde büyük

Kurtlar vadisi Irak filminin Avrupa'daki tanıtım kampanyaları çerçevesindeki gala Belçika'nın en büyük sinema merkezi Anvers Metropolis'te gerçekleşirken gurbetçiler galaya yoğun ilgi gösterdi.

Son günlerin popüler filmlerinden Kurtlar Vadisi Irak filmininin galası Belçika’nın önemli şehirlerinden Anvers’te gerçekleştirildi. Metropolis’te seyirci karşısına çıkan filim aynı anda 3 salonda oynadı ve binlerce gurbetçi, filmi seyretme imkanı buldu. Filmi beşinci salonda seyreden, filmin başrol oyuncusu Polat karakterini canlandıran Necati Şaşmaz, arkadaşlarıyla birlikte salona geldiğinde ayakta alkışlandı. Seyirciyi selamlayan Şaşmaz ve arkadaşları kısa birer konuşma yaparak filmi seyirci ile birlikte izledi. Havanın çok soguk olmasına ve kar yağmasına rağmen seyircinin 3 salonu da doldurması Şaşmaz ve arkadaşlarını sevindirdi. Film esnasında seyirciler Şaşmaz ve arkadaşlarını filmde gösterdikleri başarılı oyunları sebebiyle alkışladı. Filim sonunda seyirciyi selamlayan Şaşmaz ve arkadaşlarına seyirciler ‘Türkiye sizinle gurur duyuyor’ sloganlarıyla karşılık verdi.

Cihan muhabirinin sorularını cevaplayan Necati Şaşmaz, filmle ilgili açıklamalarda bulundu. Filmin bu kadar tutulmasının sebebinin sorulmasına ‘Seyirci kendini filmin içinde görüyor. Gerçekleri ifade etmesi ve hayattan kesitler sunması seyirciyi belki de kendine çeken en önemli özellikler.’ şeklinde cevap veren Şaşmaz, gurebetteki seyirci ile Anadolu’daki seyirci arasındaki farklılıkların sorulması üzerine ise “Tabii ki gurbetteki seyircimiz daha duygusal ve filmin gurbette geçmesi onu daha da kendine yakın bulmasına sebep oluyor. Türkiye’de insanlar normal olarak filmi seyrederken ve tepkilerini dışa yansıtmazken gurbetçilerimiz sanki filmin içinde kendilerini birer oyuncu olarak görüyor ve tepkilerini dışa yansıtabiliyorlar.” dedi.

Filmin dini motiflerle süslenmesi ve islam gerçeklerini yansıtması nasıl ön plana çıktı’ sorusuna Şaşmaz şu cevabı verdi: “Biz Türkiye olarak Müslüman bir ülkeyiz. Olayın yaşandığı Irak islami bir ülke. Bulunduğumuz coğrafya İslam’la içli dışlı. Böyle bir coğrafyada filmin dini yönünün ön plana çıkması kadar doğal bir şey olamaz. Ve biz filimde dinimizin esas ve gerçeklerini ön plana çıkarmaya çalıştık. İslam’da kesinlikle terörün olamayacağını ne pahasına olursa olsun bir insanın kendine bombalar bağlayarak intihar etmesinin ve masum insanların canına kıymasının mümkün olmadığını anlattık. Yani insan vicdanının sesine kulak vermeli ve yanlış yapmamalıdır.”

Filmde Amerika karşıtlığı işlendiği ve Türk askeriyle Amerikalı askerlerin karşı karşıya getirildiğinin, Amerikalılar’ın bundan rahatsız olduklarının hatırlatılması üzerine kesinlikle böyle bir amaç ve gayelerinin olmadığını söyleyen “Polat Alemdar”, “Bizden daha fazla Amerika’nın yaptıklarını eleştiren Amerikalı film yapımcıları var. Bizim burada verdiğimiz mesaj savaş olmaması ve barışın temin edilmesi. Biz bu filimde medeniyetler ve dinler arası çatışmaları körüklemek değil bilakis bu çatışmaları engellemeyi hedefledik. Savaş yapmak suçsuz binlerce masum insanın kanını dökmek değil savaşı durdurmak için neler yapılabilir bunları işlemeye çalıştık. İntihar komondosu olmanın hem dinen hem de vicdanen uygun olmadığını anlatmaya çalıştık. Bir insanın intihar komandosu olarak masum insanları öldüresinin dinin müsaade etmediği bir konu olduğunu anlatmaya çalıştık.” dedi.

Filmin Kurtlar Vadisi dizisinin seyirci tarafından çok sevilmesi sebebiyle ortaya çıktığını söyleyen Şaşmaz, . “Bölgemizde yaşanan sıcak bir olayı gündeme taşıdık. Bu filim burada sona erdi ama seyirci bize aşk şevk ve heyecan verirse bunun gibi filimler mutlaka yapılacaktır. Şu an seyircinin ilgi ve alakası beklenenden daha fazla. Bu şekilde devam ederse biz de seyircimizi memnun etmek için yeni dizi ve filimler yapacağız. Amerikalılar’ın Rambosu varsa artık Türkiye’nin de Polatı var.” şeklinde konuştu.