Kurtlar Vadisi oyuncusu Çakır’a topuk ayakkabı!

Samsun'un Çarşamba ilçesindeki ayakkabıcılar tarafından 150 yıldır özel olarak üretilen ve erkeklerin vazgeçemediği modelden biri olan yumurta topuklu ayakkabılar, yine sahnede.

Kader Mahkumları Derneği (KADER) tarafından verilen yemeğe katılan Oktay Kaynarca’ya dernek başkanı Nejdet Yüksel, Çarşamba ayakkabısı hediye etti. Ünlü oyuncu, dernek başkanının elinden aldığı ayakkabısını giyerek, gazetecilere poz verdi.

KADER, Samsun’un Terme ilçesine bağlı Söğütlü beldesine yaptırmayı planladığı yatılı bölge okulu projesine maddi destek veren işadamlarına akşam yemeği verdi. İstanbul Sarıyer Riva Restourant’ta verilen yemeğe yayınlandığı günden itibaren vatandaşın dilinden düşmeyen ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinde, Süleyman Çakır isimli mafya babasını oynayan Oktay Kaynarca da katıldı. İşadamları ve derneğin yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yemek yiyen Kaynarca’ya dernek başkanı Nejdet Yüksel ilginç bir sürpriz yaptı. Yüksel, Çarşamba ayakkabısı olarak Türkiye’de ünlenen yumurta topuklu ayakkabıyı Kaynarca’ya hediye etti. Ayakkabıyı giymekten çekinmeyen Oktay Kaynarca, daha sonra da gazetecilere poz verdi. Çarşamba ayakkabısının kendisine çok yakıştığını söyleyen ünlü oyuncu, “Bu ayakkabının ününü bilmeyen ve duymayan yok. Bunları evimin en güzel yerinde saklayacağım.” dedi.

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da adından söz ettiren yumurta topuklu ayakkabı, ilçenin adeta sembolü durumunda. Ucuz, kaliteli ve dayanıklı olması sebebiyle daha çok erkekler tarafından tercih edilen ayakkabılar, 20 ile 25 YTL arasında satılıyor. Bir ayakkabı imalatçısı tarafından haftada 150 ile 250 çift arasında üretilen Çarşamba ayakkabısı, yurt dışında yaşayan gurbetçiler tarafından da büyük ilgi görüyor. 35 yıldır ayakkabı imalatı yapan Mustafa Topçu, Çarşamba ayakkabısının Avrupa’ya nasıl yayıldığını şöyle anlattı: “Çarşambalı olup da Avrupa’nın bir çok ülkesinde yaşayan binlerce vatandaşımız var. Yaz aylarında gelip yumurta topuklu ayakkabı siparişi verirler. Giderken yanlarında 20-30 çift ayakkabı alıyorlar. Yabancılar ise bizim Çarşambalıların ayakkabılarını görünce sipariş etmişler. Bu tabi günden güne yayıldı. Şimdi ilçedeki ayakkabı imalatçıları, yaz ayına kadar ayakkabı üretiyor. En büyük ilgi ise İtalya, Almanya, Hollanda ve Fransa’dan geliyor.”

Çarşamba Kunduracılar Odası Başkanı Mithat Özcan, Çarşamba ayakkabısının uluslararası fuarlarda boy göstereceğini söyledi. Çarşambalı ayakkabı üreticilerinin fuara katılma heyecanı içine olduğunu ifade eden Özcan, “Nisan ayında fuarlarımız var uluslararası. Bu fuarlara katılma çalışmalarını yapıyoruz. Yaklaşık 150 yıldır sadece ilçemizde üretilen ve demode olarak görülen Çarşamba ayakkabısı, uluslararası arenada da adından daha sık söz ettirecek. ” dedi.

Dana derisi ve kösele tabandan oluşması, dikişlerinin sağlam oluşu ve ayakta nasır yapmaması gibi özelliklere sahip olan sivri burunlu yumurta topuklu ayakkabı, 1965 ile 1985 yılları arasında yaygın olarak kullanıldı. Bıyıklı, tesbihli, bağrı açık, ayağında beyaz çorap bulunan, içinde de sigara paketi sıkıştırılan, ayakkabı, arkası ezilerek kabadayılar, mahkumlar, kamyon ve otobüs şoförleri ve sanatçılar tarafından giyilmişti.