‘Kurtlar Vadisi’nin Alman gençlerine yasaklandı!

Almanya'da siyasi tartışmalara yol açan "Kurtlar Vadisi Irak" filminin 18 yaş altı çocuk ve gençlere gösterimi yasaklandı.

Bugün yürürlüğe giren yasak Almanya’daki bütün sinemalar için bağlayıcı olacak. 9 Şubat gününden beri Almanya’da oynayan film için önce 16 yaş sınırı koymayı uygun gören FSK yetkilileri, şimdi 18 yaş sınırına karar verdi. Gençleri filmden uzak tutmayı hedefleyen FSK kurulu, kararını iki gerekçeye dayandırıyor. Birincisi, “Filmin çok sayıda ağır şiddet sahnelerine yer vermesi ve bazılarının arkasında alaycı yorumların bulunması”. İkincisi, “Polat rolünde keyfi adalet unsurlarının belirmesi”. Tartışmalı filmin haftalardan beri “gözden geçirilmesini” talep eden Bavyera Eyaleti Medya Bakanı Eberhard Sinner FSK kararından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, demokratik ülkelerde sansür uygulanması tartışması yeniden alevlendi.

—Hollywood ırkçılığına alıştık—

Filmi program dışı bırakan 11. Nürnberg Türkiye-Almanya Festivali de “Kurtlar Vadisi” tartışmasından kurtulamadı. Ünlü festival bünyesinde düzenlenen “Kültürel Diyalogun Köprüsü: Sinema Sanatı” adlı panelde, “Kurtlar Vadisi” Alman sinemaseverlerin gündeme getirdiği ana konu oldu. “Kurtlar Vadisi”nin çoğu Almanın izlediği ilk Türk filmi olduğuna dikkat çekilirken, “Bu film Türk sinemasını temsil etmeyebilir ancak, Almanların ilk “göz ağrısı” olarak gündemden hemen düşmesi pek muhtemel değil” sonucuna varıldı.

Filmlerin sansüre tabi tutulmasına karşı çıktığını ifade eden Alman ZDF devlet televizyonu redaktörü Alexander Bohr, “Tahrikçi ve ırkçı filmler vizyona girdiğinde, sinema eleştirmenleri kamuoyunu aydınlatmalı. Yani bazı filmlerden kaynaklanan tehlikelere dikkat çekme görevi devlete değil, yazarlara düşüyor.” hatırlatmasını yaptı.

Ayrıca “Kurtlar Vadisi”ni tehlikeli bir film olarak görmediğini sözlerine ekleyen Bohr, “Hollywood ırkçılığına o kadar alıştık ki, Amerikalıların kötü gösterildiği filmlere hemen tepki gösteriyoruz. Cani-kurban dengesi değişti mi garibimize gidiyor.” tespitinde bulundu.

Aynı panele katılan sinema sanatçısı Mehmet Aslantuğ ise, “50 yaş üstü çok kabiliyetli yönetmenler tanırım. Dünyaya söyleyecek şeyleri var. Ne yazık ki ne Türkiye’de ne Batı’da seslerini duyuramıyorlar.” dedi. Türk sinemasının popüler trendlerin gölgesinde kayıplar verdiğini ifade eden Aslantuğ, “Hayat kurtlardan ibaret değil. Keşke burada daha anlamlı ve daha lezzetli eserler konuşabilseydik”. dedi.

Bu arada Türk sinemasını Almanya’da tanıtma görevini başarıyla yerine getiren Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali “Babam ve Oğlum” ve “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” gibi eserlerle izleyicileri büyülemeye devam ediyor. 19 Mart’ta Sema’nın konseriyle son bulacak festivalin bu hafta sonu ödül sahipleri belirlendi: En iyi uzun metraj filmi: Molly’nin Yolu (Emily Atef), en iyi oyuncular: Tülin Özen (Meleğin Düşüşü), David Kross (Acımasız), Constantin von Jascheroff (Sahte İtirafçı), genç jürinin ödülü: Meleğin Düşüşü (Semih Kaplanoğlu), izleyicilerin gözde filmi: Babam ve Oğlum (Çağan Irmak). Kısa film yarışmasında Mehmet Ercan’ın “Çelik Çomak” adlı çalışması kazanırken, en iyi belgesel olarak Berke Baş’ın “Transit” filmi seçildi. Sarah Moll’ün “İstenmeyenler” adlı eseri ise Öngören Demokrasi ve İnsan Hakları Ödülüne layık görüldü.