Kürtler: “Kandil Dağı’na yaklaşamıyoruz”

Reuters haber ajansı muhabiri Bernd Debusmann, terör örgütü PKK'nın Kandil Dağı'ndaki kamplarını ziyaret ederek izlenimlerini aktardı.

Habere göre bölgesel Kürt yönetimi yetkilileri, Kandil Dağı’na “Sınır bölgesinde otorite yok” diye yaklaşamıyorlar.

Reuters’e konuşan Binbaşı Ebu Bekir Abrurrahman Hüseyin, Kalat Dizah kasabasında Reuters muhabirine yaptığı açıklamada, Kandil Dağı için “Biz oraya gidemeyiz. O dağlar PKK ile dolu. Sınır bölgesi ile ilgili sorun da bizim buralar için yetkimiz olmaması” dedi. Kürt yetkililer, buradaki hâkimiyetlerinin ve güçlerinin sınırlı olduğunu belirtiyorlar.

Reuters muhabiri, kendilerine eşlik eden Albay Ahmed Sabr isimli Kürt yönetimine bağlı peşmergenin, kendisini bir yere kadar getirdiğini ve bundan sonra eşlik edemeyeceğini belirterek tehlikeler konusunda uyardığını söylüyor. Albay Sabr, gazeteciye “Buradan sonra kendi başınasın. Size herhangi bir şey olursa yardım edemeyiz. Bu bölge PKK’lı ve İranlı silahlı insanlarla, silahlı çobanlarla dolu” diye konuşuyor.

Muhabir, Kürt yönetimine bağlı askerlerin karakolundan çok az uzaklıkta çimentodan yapılmış ve “sınır” olarak tabir edilen bir köprüden araçlarıyla geçtikten sonra neden Kandil Dağı’nın Kürt yönetimi tarafından “gidilemez” bölge olarak tanımlandığını ve PKK’nın nasıl olup da Türk ordusuna ve yerel Kürt yönetimine bağlı askerlere karşı kendilerini güvende hissettiklerini anladığını aktarıyor. Bölgeyi “ideal bir gerilla ülkesi” diye tanımlayan Reuters muhabiri, PKK teröristlerinin alışkın olduğu derin vadilerin ve yüksek tepelerin onlara doğal bir koruma sağladığını anlatıyor. Saddam Hüseyin’in bile buradaki PKK’lıları çıkarmadığını hatırlatıyor.

PKK’nın Saddam Hüseyin ve 1995’te 35 bin 1997’de 50 bin askerle bitirilememesini de söz konusu doğal korunmaya bağlayan muhabir, araçların küçük keçi yollarından ve uçurumların 1 cm kenarından yol alabildiğini aktarıyor.

PKK’ya ait ilk işaretin ise karşılarına çıkan ve ellerinde Kalaşnikof bulunan iki PKK üyesi olduğunu kaydediyor. “Yüzlerinden gergin oldukları görülüyordu” diye kaydeden Reuters muhabiri, bütün pasaportlarına, cep ve uydu telefonlarına burada el koyulduğunu söylüyor.

Bernd Debusmann, PKK teröristlerinin, ziyaretçilerin iletişim araçları ile buradaki yerlerinin ve çok iyi kamufle edilmiş olan “ziyaretçi evi”nin tespit etmelerinden korktuklarını kaydediyor. Muhabir, çevrede ise sadece birkaç çoban ve koyundan başka herhangi bir hareketlilik veya hayat ibaresi görmediğini ifade ediyor.

Ziyaretçi evinin dik yamaçlarda yaşlı bir meşe ağacının gölgesinde olduğunu kaydeden muhabir, hemen yanlarında da büyük bir uydu alıcısı olduğunu söylüyor. Silahları olmayan 30’lu yaşlarda üç kadın teröristin kendisine çay ikram ettiğini aktaran Debussman, genelde PKK liderlerinin ziyaretçilerle burada görüştüğünü kaydediyor. Ancak bu sefer PKK liderlerinin yerlerini belli etmemek için kendisine telefonla röportaj verdiğini açıklayan Debussman, PKK’nın Dış İlişkiler Sorumlusu Abdul Rahman Chaderchi’nin “Türk saldırısının başarı şansının şimdi daha öncekilere göre daha az olduğunu” savunuyor.

Debussman, Chaderchi’nin “dağlarda tamamen hazırlıklı olduğunu, Türk ordusunun Kuzey Irak’a girmesini stratejik hata yapacağını ve bunun da Ortadoğu’daki tüm Kürtleri birleştireceğini” iddia ettiğini aktarıyor. Türkiye, Irak, İran ve Suriye’de yaklaşık 30 milyon Kürdün yaşadığına değinen Debussman, en çok Kürt vatandaşa sahip Türkiye’de artan milliyetçiliğin pazar günkü seçimi etkileyebileceği ve bunun da seçim sonrası Kuzey Irak’a yönelik bir askeri harekatı tetikleyebileceğini öne sürüyor.

Ankara’nın Kuzey Irak’a askeri operasyon seçeneğini gündeme taşımasının ardından bölgedeki şiddetin artmasından endişe eden Washington, Mesud Barzani’ye bağlı peşmergelere patlamaya hazır bölge ile ilgili sorumluluklarını yerine getirerek tansiyonu düşürme çağrısında bulunmaya devam ediyor.

Türk yetkilileri, ABD’yi Kuzey Irak’taki PKK oluşumuna karşı peşmergelere baskı kurmadığı ve teröristlere techizat sağladığı yönünde suçlamalarda bulunmuş, her seferinde Amerikalı yetkililerden aksiyon yerine söz almak durumunda kalmıştı.

İran ve Türkiye sınırında olan Kandil Dağı’na, PKK’nın 1984’ten başlattığı operasyonların ardından Türk ordusu tarafından pek çok saldırı düzenlenmişti. ABD ve Avrupa Birliği’nin de terörist listesine aldığı PKK’ya karşı Türk ordusu, 22 Temmuz seçimlerinden önce 4 bin teröristin barındığı bölgeye operasyon için hükümetten sözlü izin istemişti.

Reuters muhabiri, etnik ortaklıklarından dolayı Iraklı Kürtlerin PKK’ye sempati duyduğunu savunuyor.