‘Kürtler kardeşimiz’

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak’taki Türkmenler gibi Kürtlerin de "akrabamız, kardeşimiz" olduğunu söyledi.

Gül, AKP’nin Kızılcahamam kampının son gününde milletvekillerine dış politika brifingi verdi. “Türkmenler gibi Kürtler de, Araplar da bizim akrabamız, kardeşimiz” diyen Gül, Irak’ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin kendisine söylediği şu sözleri aktardı:

NİYE DÜŞMAN OLALIM “Saddam zamanında Bağdat bize kapalıydı. Biz dünyaya sizin kanalınızla açıldık. Sizin pasaportlarınızla, sizin sınırlarından geçerek dünyaya açıldık. En zor günlerimizde bize siz yardım ettiniz. Sizden çok şey bekliyoruz. Size niye düşman olalım.”

Gül, “bizler yan yanayız” dediği Kürtlerle araya aracılar koymadan konuşmak gerektiğini belirterek, “Problem varsa aracılar koymadan karşılıklı oturup konuşmalıyız, biz de zaten öyle yapıyoruz” dedi. Gül, bir araya geldiklerinde Kürt muhataplarına, “Size en zor günlerinizde biz kucak açtık, hep yardım ettik, şimdi bir yerlere sırtını dayayarak bir şeyler yapmaya kalkmak doğru değil” mesajını verdiğini de anlattı. Gül, Kerkük’teki gelişmelere ilgisiz kalamayacaklarını da söyledi.