Kürtler’den Moskova’ya ‘Ortadoğu’da etkili ol’ çağrısı

Rusyalı Kürtler, Moskova'dan Ortadoğu'daki son gelişmeler ve Kürt sorunun çözümüne aktif katılma çağrısında bulundu.

Bağımsız Basın Merkezi’nde düzenlenen ve bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçiliklerinin de iştirak ettiği yuvarlak masa toplantısında bir sunum yapan Tüm Kürt Toplulukları Konseyi Başkanı Mirab Şamoyev, bölgedeki gelişmelerin Kürtler’in katılımı olmadan çözülemeyeceğinin görüldüğü ve bunun pek çok otorite tarafından kabul edildiğini savundu.

‘Irak demokrasi için büyük bir labaratuvardır.’ diyen Şamoyev, Rusya’nın bölgedeki siyasetini aktifleştirmesi için şu argümanları gösterdi. “Birincisi, Rusya’nın çıkarları gereği Kürtler ile işbirliği yapması gerekiyor. İkincisi BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olması, Rusya’ya mevcut sorunları çözme sorumluluğunu yüklüyor.

Üçüncüsü de Güney Kafkasya’daki çıkarları zedelenen Rusya, güneyle sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsa Kürt sorunuyla birinci derecede ilgilenmeli.”

İlerde başka zaman ve zeminlerde devam ettirileceği belirtilen ‘Büyük Ortadoğu Projesinde Kürtler’in yeri’ konulu yuvarlak masa toplantısında söz alan Rus bir akademisyen, Büyük Ortadoğu Projesi’nin ABD tarafından vücuda getirildiğine dikkat çekerek, Kürtler’in bu projesi için Rusya’yı yardıma çağırmasının yanlış olacağını söyledi ve Ruslarla- Kürtler arasında başka şekillerde temasların sağlanması gerektiğini belirtti.

RUSYA FEDERASYONU’NDA 300 BİN CİVARINDA BİR KÜRT NÜFUS BULUNUYOR

Irak Kürt liderlerinden Celal Talabani, bir süre önce Moskova’yı ziyaret ederken önde gelen liderlerden Mesut Barzani’nin de Rusya’ya davet edilmesi gündemde.

Irak’ta yüklü enerji projeleriyle ilgilenen Rusya, bölgedeki Kürtler ile ilişkilerini aktifleştirmek istiyor. Ancak bunu yaparken Türkiye’nin tepkilerini de dengelemeye çalıştığı gözleniyor.

Moskova, geçtiğimiz günlerde Hamas’a sahipliği yapmasıyla da dikkatleri çekmişti.

Rus kaynaklarına göre; Rusya Federasyonun’da yaşayan Kürt kökenlilerin yaklaşık 300 bin olduğu belirtiliyor.