Kürtlerin devlet kurma hakkı var!

Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani, Kürt devletinin kurulması için dış devletlerin desteğinin kazanılması amaçlı çalışmalara başlanması gerektiğini söyledi.

IKYB’den yapılan açıklamaya göre, Kürtlerin kendi devletleri olmasının doğal bir hak olduğunu söyleyen Barzani, bunun ancak uygun bir zamanda gerçekleşebileceğini belirterek, “Kürdistan Bölge Hükümeti’de dış devletlerin desteğini arkasına alacak nitelikte çalışmalar başlatmalıdır “dedi. Barzani, Kürt Bölge Hükümeti’nin elde ettiği kazanımların; Kürdistan halkı, partisi Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) ve IKYB’nin sürdürmüş olduğu mücadele ve döktüğü şehit kanlarının ürünü olduğunu söyledi.

Barzani, vatandaşların Kürt Bölge Hükümeti’nin yetersizliklerini eleştirme hakkına sahip olduğunu ifade ederek, halkın hizmetine olan kurum-kuruluşlarda yaşanan eksikliklerin giderilmesinde zaman alacağını kaydetti. IKYB ile IKDP arasında yıllarca süren ve barış ile sonuçlanan iç savaşa da değinen Barzani, “bu tatsız savaşın tekerrür etmemesi için tüm taraflar arasında birlik-beraberlik, diyalog ve karşılıklı anlayışın gelişmesi gerektiğinin” altını çizdi. İki partinin aynı hükümette iki ayrı sivil oluşum halinde devam etmesini isteyen Barzani, bu konuda çalışmalar başlatılması çağrısı yaptı.

“KÜRT ORDUSU KURULACAK”