Kurtulan ‘tek Türk’ten’ iyi haber

9 Ocakta Bağdat'taki uçak kazasından yaralı kurtulan Abdülkadir Akyüz'ün sağlık durumunun beklediklerinden iyi olduğu belirtildi.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nihat Tosun, 9 Ocakta Bağdat’taki uçak kazasından yaralı kurtulan Abdülkadir Akyüz’ün sağlık durumunun beklediklerinden daha iyi olduğunu, kafasında hafızayı etkileyecek ciddi bir travma bulunmadığını söyledi.

Prof. Dr. Tosun, hastanede düzenlediği basın toplantısında Akyüz’ün sağlık durumuna ilişkin bilgiler verdi. Irak’taki uçak kazasından yaralı olarak kurtulan Akyüz’ün, dün akşam saat 21.15’te hastanelerine getirildiğini belirten Tosun, Akyüz’ün ilk tetkikleri yapıldıktan ve filmleri çekildikten sonra yoğun bakıma alındığını söyledi. Tosun, Akyüz’ün şuurunun yarı kapalı olduğunu ve solunum cihazına bağlandığını bildirdi.

Akyüz’ün yüzünde ve ellerinde yanıklar, sağ uyluğunda, bel omurlarında, kaburgalarında ve ayaklarında kırıklar olduğunu anlatan Tosun, Akyüz’ün Irak’ta 3-4 ameliyat geçirdiğini söyledi.

Akyüz’ün beyninde ödem olmadığını belirten Tosun, Akyüz’ün Irak’ta kaldırıldığı hastaneye şuuru yarı açık olarak getirildiğini, ancak tansiyonunun birden düşmesi üzerine hemen uyutularak cihaza bağlandığını kaydetti. Tosun, Akyüz’ün metabolik durumunun iyi olduğunu belirterek, “Bütün değerleri normal. Böyle bir travmadan sonra hastamızın durumu, beklediğimizden daha iyi. Hastamız için ümitliyiz” dedi.

Prof. Dr. Nihat Tosun, bir soru üzerine hastanın ne zaman konuşabileceğini tahmin edemediklerini söyledi.
Bir gazetecinin, Akyüz’ün hafıza kaybına uğradığı yönünde belirtiler olup olmadığını sorması üzerine Tosun, şunları kaydetti: “(Irak’taki) Hastaneye intikal ettiğinden itibaren tansiyonu birden çok düşünce uyutulmuş, dolayısıyla hafızasıyla ilgili bir bilgi olabileceğini bilmiyoruz.

Kafasında hafızayı etkileyecek ciddi bir travma yok. Bununla birlikte oksijen azalması da olmamış gibi görünüyor. Ama buna rağmen bir şey söyleyemiyorum.”

Tosun, Akyüz’ün neden hemen Türkiye’ye nakledilmediğinin sorulması üzerine de “Multi travmalı ciddi bir hasta. Bunları hemen nakletmek hasta açısından riskli. Orada da tedavileri yapılmış, 3-4 ameliyat geçirmiş. Kırıklarıyla ilgili stabilizasyonu yapılmış. Hemen nakli gerektiren bir durum olmadığı için beklettiler sanıyorum” yanıtını verdi.
Prof. Dr. Nihat Tosun, Akyüz’ün yakınlarının zaman zaman hastaneye gelerek sağlık durumu hakkında bilgi aldıklarını söyledi.