Kurtulmuş ‘Yılın siyasetçisi’ seçildi

Seçilmişleri ve Atanmışları İzleme Derneği'nin (İZDER) ''Türkiye'de Yılın Adamları ve Kuruluşları Ödülleri'' düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Teknoloji Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, ”Yılın Bakanı” ödülüne layık görülen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan programı nedeniyle katılamadı.

”Yılın Hukukçusu” ödülünü Danıştay Başkanı Mustafa Birden aldı. Birden’e plaketini İZDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan takdim etti.

Birden, ödülü almaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, ”Hukukun üstünlüğünü, adil ve tarafsız olmayı, objektif olmayı hep başımın tacı olarak gördüm. Hiçbir zaman bu konuda, bilerek veya isteyerek bir hata yaptığımı zannetmiyorum. Bu ödül benim için çok onur verici oldu” diye konuştu.

Yılın Siyasetçisi ödülüne layık görülen Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş’a da plaketini İZDER Yönetim Kurulu Başkanı Doğan verdi.

Kurtulmuş, siyasetçilerin denetlenmesi ve izlenmesinin demokrasinin en önemli unsurlarından birisi olduğunu ifade ederek, İZDER’in bu çabasını önemsediğini söyledi.

BİRDEN’DEN VURAL’A PLAKET

İZDER, MHP Genel Başkan Yardımcısı Vural’ı ”Yılın Milletvekili” ödülüne layık gördü. Ödül plaketini Danıştay Başkanı Birden’in elinden alan Vural, ”Hepimiz kamuya karşı sorumluyuz. Milletin bize verdiği yetkileri kullanıyoruz. Seçilmiş ve atanmışın bir sorumluluk ahlakı olması gerekiyor. Son zamanlarda seçilmiş ve atanmışların hukuka bağlılığı çok önemli” dedi.

Vural, medyanın denetlemesinin önündeki engellerin de kaldırılması gerektiğini belirtti.

”BİZ BİLMEDİĞİMİZ BİR İŞİ ONUR MESELESİ YAPARIZ”

”Yılın Rektörü” ödülünü alan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz’e plaketini GÜ Rektörü Prof. Dr. Ayhan verdi.

Gündüz, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap’ın hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Büyükkasap ile 25 yıldır arkadaş olduklarını söyledi.

Büyükkasap’ın ortaya koyduğu performans ile Erzincan halkının gönlünde taht kurduğunu ifade eden Gündüz, ”Biz bilim adamı olarak yetişiyoruz. Yöneticiliği göreve gelince öğreniyoruz. Biz bilmediğimiz bir işi onur meselesi yaparız. Bizlere yardımcı olursanız, üniversiteler diğer temel kurumlar gibi hedeflerine yürürken üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir” diye konuştu.

”Yılın sendikacısı” ödülünü Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel aldı. Türkel’e plaketini MHP Grup Başkanvekili Vural verdi.

Türkel, ödülü ”mücadelenin görünmez kahramanları, TEKEL işçileriyle gönül bağı kuranlar” için aldığını belirtti.

ÖDÜLE DEĞER BULUNAN DİĞER İSİMLER

İZDER’in ödüllere layık bulunan diğer isimler şöyle:

”Yılın Milletvekili-AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Yılın Kaymakamı-Havran Kaymakamı Fatih Genel, Yılın Yayın Kuruluşu-TRT, Yılın Tıp Ödülü-İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yılın İl Belediye Başkanı Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı-Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı-Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Yılın İlçe Belediye Başkanı-Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Yılın İlçe Belediye Başkanı-Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, Yılın Belde Belediye Başkanı-Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Yılın Belde Belediye Başkanı- Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş, Yılın Gazetecisi-Yılmaz Özdil, Yılın Muhabiri- İHA Sivas Muhabiri merhum İsmail Güneş, Yılın Esnaf Odası-Mersin ESOB, Yılın STK’sı- Güneydoğum Derneği, Yılın Basın Kuruluşu-Mersin Gazeteciler Cemiyeti, Yılın Muhtarı-Yeniköy Muhtarı İbrahim Tuncer, Yılın Hayırsever İşadamı- Eyüp Aygar.”