Kurtulmuş’un değişmesi gerekenler listesi

Kurtulmuş, Türkiye'de Anayasa, Meclis içtüzüğü, Siyasi Partiler Yasası değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’de Anayasa, Meclis içtüzüğü, Siyasi Partiler Yasası ile seçim sisteminin değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Kurtulmuş, partisinin AFİTAB Kültür Merkezi’ndeki İl Başkanları ve İl Müfettişleri toplantısına katıldı.

”Numan Başbakan” ve ”Bir hilal 5 yıldız, iktidara hazırız” sloganlarıyla kürsüye çıkan Kurtulmuş, yaptığı konuşmada, partisinin seçim politikası ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa değişikliği tartışmalarına değinen Kurtulmuş, ”TBMM, özellikle geçtiğimiz ay yaşanmış olan görüntülerden sonra, Türkiye’de herhangi bir ciddi meseleyi ele alma gücünü kaybetmiştir” iddiasında bulundu. Kurtulmuş, Türkiye’nin ”kapsamlı bir anayasal reforma” ihtiyacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”TBMM’nin en temel görevi, bu reformları gerçekleştirecek adımları atmaktır. Türkiye’deki siyasal sistem, her ne kadar adı demokrasi de olsa, açık bir bürokratik oligarşidir. Millet tarafından denetlenemeyen kurum ve kuruluşlar, Türkiye sisteminin üzerinde vesayetçi bir yapı oluşturmaktadır. Sorun, bu yapının nasıl değiştirileceğidir. Yeni, çağdaş, demokratik bir anayasa ile çıkış yolu bulunmalıdır. Anayasa, Meclis içtüzüğü, Siyasi Partiler Yasası ile seçim sistemini değiştirmek mecburiyetindeyiz.”

”ABD, ERMENİ DİASPORASINI KULLANARAK, ONLARI BAHANE EDİYOR”

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde, Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesine ilişkin olarak da değerlendirmede bulanan Kurtulmuş, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, Türkiye’de Ermenilerle Müslümanların barış içinde yaşadığını, sorunların Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılma döneminde ortaya çıktığını belirterek, alınan kararın hiçbir şekilde sonuç vermeyeceğini, bunun ”boş bir uğraş” olduğunu söyledi.

Soykırım konusunu ele alması gereken ülkelerin başında ABD’nin geldiğini ifade eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

”ABD de Ermeni lobisinin çok önemli olduğu belirtiliyor. Neden? Ermeni diasporası mı ABD’yi kullanıyor, yoksa ABD mi Ermeni diasporasını kullanıyor, burası açık değildir. Görülüyor ki ikincisi daha uygundur. ABD, Ermeni diasporasını kullanarak, onları bahane ediyor ve süreci değerlendiriyor. Bu oylamayı yapan temsilcilere şunu hatırlatmak isterim. Soykırım arayacaksanız, biraz geriye gidip ABD’de federal devlet kurulmadan önce Kızılderililere yapılan soykırımları sorgulayın.”

Türkiye’nin de ”Ermenistan açılımı” konusunda hazırlıksız olduğunu belirten Kurtulmuş, planlanmamış bir sürecin başlatıldığını öne sürdü.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birin de ekonomik sıkıntı olduğunu ifade eden Kurtulmuş, İstanbul Mahmutpaşa’da yaptıkları bir çalışma sonucunda esnafın yüzde 93’ünün kriz yaşadıklarını belirttiklerini söyledi. Kurtulmuş, çok sayıda esnafın da ekonomik kriz nedeniyle kepenk kapatmak zorunda kaldığını bildirdi.

MERSİN’DEKİ ”ÇARŞAF YIRTMA” EYLEMİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş, Mersin’de CHP Kadın Kolları üyelerinin, Hilafetin kaldırılışının 86. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte çarşaf yırtmaları hakkında da eleştiride bulundu.

Çarşaflı kadınların, Milli Mücadele’de aktif yer aldığının unutulmaması gerektiğini dile getiren Kurtulmuş, ”Bundan daha büyük bir terbiyesizlik olamaz. Sonradan düzeltmeye çalışıyorlar ama, siz Cumhuriyeti kuran CHP değilsiniz…” diye konuştu.