Kuru sıkıyı gerçek tabancaya çeviren iki kişi yakalandı

Kayseride, kuru sıkı tabancaları tornavida ve yapıştırıcı kullanarak gerçek tabancaya dönüştüren 2 kişi yakalandı.

Şahsın alınan İfadesinde, kuru sıkı tabancaları O.K’den (37) aldığını belirtmesi üzerine çalışma başlatıldı. B.Ç.’nin ifadesinde dönüştürme işlemini tornavida ve yapıştırıcı kullanılarak gerçekleştirdiğini anlattığı belirtildi.

Piyasada satışı serbest olan ve 20-25 YTL arasında alım-satımı yapılan kuru sıkı tabancanın namlusundaki vidanın tornavida ile sökülmesi, ardından merminin ucuna tüfek saçmasının yapıştırılması sonucu dönüşümü yapılan tabancaların, insanı öldürücü etkiye sahip olduğunu belirleyen emniyet güçleri, O.K’nin işyerine yaptıkları operasyonda 53 tabanca ele geçirdi. Bazı kişilerin bu durumu gelir kapısı olarak kullandığının belirlendiği, satıcıdan 25 YTL gibi rakamlara alınan kuru sıkı tabancaların gerçeğe dönüştürüldükten sonra 100-200 YTL arasında satışa sunulduğu kaydedildi.

Emniyet yetkilileri, olayla ilgili B.Ç. ve O.Knin gözaltına alındığını, başlatılan soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydettiler.

İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, yaptığı açıklamada, Kayseri’de kuru sıkı tabancaların satışının bir süre önce İl Güvenlik Kurulu kararı ile yasaklandığını, ancak toptancıların elinde stokların bulunması nedeniyle kararın Mayıs ayında uygulamaya konulacağını söyledi. Kuru sıkıdan gerçeğe dönüştürülen tabancaların sayısının arttığını gözlemlediklerini kaydeden Özdemir, “Kuru sıkıdan dönüştürülen tabancalar öldürücü etkiye sahip. Bu tür silahlara, işsiz, güçsüz ve serseri takımının özellikle rağbet ettiğini görüyoruz. Ayrıca masum gençlerimizin ve çocuklarımızın bunlara meyilli olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle, Kayseri’de kuru sıkı tabancaların satışı Mayıs ayından itibaren tamamen durdurulacak. Son bir yılda yaptığımız operasyonlarda, kuru sıkıdan dönüştürülmüş 200 adet silah ele geçirilmiştir. Bu silahların polis ya da vatandaşa karşı kullanıldığını ve yaralama olaylarının yaşandığını belirledik. Ekiplerimizin yaptığı çalışmada, dönüştürülen tabancadan çıkan merminin buzdolabını delip geçtiğini gördük.” diye konuştu.