kurulmasını istenilen kurul 1989 yılında kurulmuş

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün İzmit'e de kurulmasını istedikleri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 1989 yılında açıldığı belirlendi.

Kabinenin diğer bakanlarından Pepe ve Gönül’ün kendisinden Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun İzmit’e de kurulması talebinde bulunduğunu aktaran Bakan Koç, yapılan incelemede şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştıklarını söyledi. İzmit bölgesi bakanlarının talebinin zaten 1989 yılında yerine getirildiğinin anlaşıldığını belirten Koç, unutulan kurumun bir ihmal örneği olduğunu kaydetti.

Bakan Koç, şunları söyledi: “8 tane daha Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu açılmasına karar vermiştik. Bu dönemde 2 bakanımız ‘İzmit’e de kurulabilir mi?’ diye benden ricada bulundu. ‘Bir inceleyeyim’ dedim. Araştırmamız sonucunda ise biraz acayip bir neticeyle karşılaştık. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu zaten 1989 yılında kurulmuş. Ama kurulmamış işte! O da bize nasip oldu. Bir aya kadar onu da açacağız.”