Kurumdaki araç ihtiyaci rent-a car usuluyle karsilanmaya baslayinca devlet bir yilda 575 bin YTL kara geçti

BURSA - Bursa Tarim Il Müdürlügü, Türkiye'de bir ilke imza atarak rent-a car usulü araç kiralamak suretiyle devleti ve kurumu bir yilda 574 bin 400 YTL kara geçirdi.

Bursa Tarim Il Müdürlügü, kurum içerisindeki ulasim sistemindeki yüklü masraftan kaçinmak için harekete geçti. “Ulasimi nasil ucuza getirebiliriz” diye arayisa giren müdürlük, 8 aylik bir proje çalismasinin ardindan kurum içerisinde rent-a car uygulamasina geçti. Müdürlük, projeninin hayata geçirilmesi ile birlikte önce ellerindeki araçlari satti, ardindan personelde indirime gitti. Müdürlük, yaklasik 8 aylik bir çalismanin ardindan rent-a car uygulamasini baslatarak hem kuruma rahat bir nefes aldirirken, devleti kara geçirdi.

Bursa Tarim Il Müdürü Hüseyin Yildizer, öncü olduklari proje ile büyük yol katettikilerini ve devletin yükünü kendi çaplarinda bir nebzede olsa hafiflettiklerini söyledi. Türkiye’deki kamu kurumlarina ulasim projesiyle adeta örnek olduklarini ve projeyi basariyla uyguladiklarini kaydeden Il Müdürü Yildizer, tüm kurumlarin bu uygulamaya geçmesi halinde devletin büyük kazanç elde edecegini isaret ediyor. Yildizer, “Biz Tarim Il Müdürlügü olarak 14 ilçe ve 680 köyde müdürlügümüz faaliyetleri için kullanilan araçlarin kiralanmasi sayesinde öncelikle teknik elemanlarin valilik oluruyla araç kullanmalarini sagladik. Soför sikintisindan dogan sorunun asilmasiyla 16 soförden tasarruf ettik.” dedi.

Eski araçlarin yillik bakim ve onarim masraflarinin ortalama 1500 YTL civarinda oldugu hatirlatan Yildizer, söyle konustu: “Bu masraflar da kiralanan sirket tarafindan karsilanmakta olup bunun yaninda kiralanan araçlarin yüksek model olmasi nedeniyle yakittan yüzde 40-50 civarinda tasarruf sagliyoruz. Sonuç olarak araç basina yakit kari 450 YTL, aylik soför kari 1500 YTL, yillik yedek parça kari 2000 YTL civarindadir. Araçlarin yillik masrafini topladigimizda 574 bin 400 YTL kazanç elde edilmis oluyor.”

Kasko masraflarini dahi sirket ödedigi için bunun da ayrica büyük bir kar getirdigini dile getiren Yildizer, “Ben bir aracin sadece ayda 625 YTL araç kirasi ile yakit masrafini ödüyorum. Eski araçlar benzinli idi simdi ise dizel araçlar kiraladik. Bu nedenle de büyük kar ediliyor. Bu çalismamizin Türkiye’ye örnek oldugunu düsünüyoruz” diye konustu.