Kuş giribi balıkçılara bayram ettirdi

İskenderun Körfezi'nde toksit yüklü Ulla gemisinin batmasının ardından kepenk kapatma noktasına gelen Hataylı balıkçılar, kuş gribinin ardından işlerinin yine eskisi gibi açıldığını söylediler.

Satışların düzelmesine bir yandan sevinirken, bin yandan da tavukçuların düştüğü duruma çok üzüldüğünü anlatan Doğuşkan, “Onları en iyi biz anlarız. Bir gemi battı insanların hiç biri balık yemez oldu. Oysa denizde tahlil yaptırmadığımız kurum kalmadı. Hepsi balık yenebilir bir sorun yok raporu verdi. Buna rağmen kimse iki yıldır balık yemiyor. Şimdi bütün kurumlar entegre tesislerinde yetişen tavuklarda problem yok diyor ama kimse tavuk yemiyor. Aynı sıkıntıyı biz iki yaşadık ve daha yeni yeni atlatıyoruz” dedi.

Balık fiyatlarının hamsi haricinde normal gittiğini söyleyen Doğuşkan, kış mevsiminde balık sevenlerin, özellikle de dar gelirli ailelerin vazgeçilmez besin kaynağı olan Hamsi’nin fiyatının yüksek olduğunu kaydetti. Ucuz bir gıda maddesi olması nedeniyle oldukça rağbet gören Hamsi, Antakya’da rekor bir artışla 6 YTL’den tüketiciye ulaşıyor.

Bu fiyat artışının, Karadeniz’de 15 yılın en kötü Hamsi avı sezonunun yaşanmasından kaynaklandığı ileri sürülüyor. Karadeniz’de hava koşullarının uygun olmamasının Hamsi avını olumsuz etkilediğini ifade eden Balıkçı Doğuşkan, kısa bir süre öncesine kadar 2 YTL’den satılan Hamsi’nin 6 YTL’ye kadar yükseldiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Karadeniz’de hamsi avına, hava şartlarına da bağlı olarak genelde Ekim ayında başlanıyordu. Ancak, bol miktarda avlanan palamut nedeniyle bu sezon hamsi avına geç başlandı. Hamsi soğuk ve fırtınalı havaları sevmektedir. Bu nedenle hamsi sürüler halinde soğuk Rusya karasularına geçti. Hamsi az olunca fiyatı da katlandı.”