Kuş gribi aşısı geliştirilme aşamasında

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Dr. Jonk-Wook Lee, Sağlık Bakanlığı'nda yaptığı açıklamada "Kuş gribi aşısı henüz geliştirilme aşamasında, ABD'nin desteğiyle aşı için çalışmalar devam ediyor." dedi,

Gündemin en hassas konusu olan kuş gribi hakkında görüşen ikili daha sonra basın toplantısıyla konu hakkında bilgi verdi.

Akdağ basın toplantısında, “Lee ile geçtiğimiz ay yaşadığımız kuş gribi hakkında tecrübelerimizi paylaşmak ve sorunlarımıza gözatmak için biraraya geldik” dedi. Akdağ yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kuş gribi ile ilgili sürecin hızlı ve mükemmel biçimde yürütüldüğünü belirterek, acil durumdan risk durumuna geçildiğini ifade etti. Bu önemli konuda yaşanılan tecrübeleri uluslararası örgütlerle ve WHO ile paylaştıklarına değinen Akdağ, “Komşu olan ülkelerinde bu konuda aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz” dedi.

Akdağ, herkesin proteine ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, entegre tesislerde üretilen ürünlerin tüketilmesinde bir risk bulunmadığını belirtti. Ayrıca açıklamasında son 2 haftadır yeni bir kuş gribi vakasının görülmediğini açıklayan Akdağ, “Buda hastalığın önüne geçtiğimizi gösteriyor” dedi. Ayrıca bir soru üzerine hastanelere ocak ayı içinde 700 milyon YTL aktarıldığını belirten Akdağ, bu hafta içinde de 750 milyon YTL aktarılacağını, bu rakamlarla da hastanelerin ödeme sorunlarının ortadan kalkacağını kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Jonk-Wook Lee, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin güçlü ve iyi bir ortak haline geldiğini belirterek, hızlı bir şekilde ve işbirliğini gittikleri için ayrıca konuya şeffaf yaklaştıklarından dolayı Akdağ’a teşekkür etti. Bu tür çok önemli durumlarda bilgi paylaşımının önemine dikkat çeken Lee, komşu ülkelerden de aynı davranışı beklediklerini söyledi. Türkiye’de yaşanılan bu hastalığın kümes hayvanlarından insanlara bulaştığını ancak insandan insana geçmediğine değinen Lee, medyaya “Halkı bu konuda bilgilendirmek çok büyük önem arz etmektedir. Riskli durumların halka doğru aktarılması, halkın da konuyu iyi kavramalarında önemli rol oynamaktadır.” diye konuştu.

Sorular üzerine “Kuş gribi aşısı geliştirilme aşamasında, ABD’nin desteğiyle aşı için çok fazla zaman ve para harcanıyor, şu an için geliştirilmiş değil araştırmalar devam ediyor” dedi. Lee açıklamasında Türkiye’yi ziyaret etmenin hiçbir tehlikesinin olmadığına dikkat çekerek, “Gelin Türklerin misafirperverliğini ve kültürel yerlerini görün.” diye konuştu.