Kuş Gribi Çin’de görüşülüyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Çin'de bugün başlayan Kuş Gribi ile ilgili konferansa katılmak üzere başkent Pekin'e geldi.

Bakan Eker’i havaalanında Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Oktay Özüye ve Çinli yetkililer karşıladı. Bakanı Eker, Pekin’de ilk olarak AB Komisyonu’nun sağlık ve tüketici haklarındansorumlu üyesi Markos Kipriyanu ile de görüşecek.

Çin Hükümeti, Avrupa Komisyonu ile Dünya Bankası’nın düzenlediği konferansta Kuş Gribi’ için oluşturulan sermaye, ilgili ülkelerin Kuş Gribi’nden korunma ve kontrol için teknik ihtiyacı, tüm tarafların bu konudaki sermaye artışı çalışmaları ve sermaye yönetimi ve koordinasyon mekanizması oluşturma konuları değerlendirilecek.

Yaklaşık 66 ülkeden bakanların katılacağı konferansın ilk günkü görüşmesinde Türkiye’yi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Fehmi Aydınlı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Serhat Ünal temsil ediyor

Konferansın ikinci gününde ise konferansa katılan bakanlar ve organizasyonların temsilcileri Kuş Gribi için ne kadar yardım yapacaklarını açıklayacak. Toplantının ardından Kuş Gribi ile mücadele alanındaki politik saptama ile yönetim ve koordinasyon sermayesi konularını kapsayan Pekin Deklarasyonu da yayımlanacak.

Konferansa katılan ülkelerin bakanları ayrıca 18 Ocak’ta Çin Başbakanı Wen Jiabao tarafından Büyük Halk Parlamento Sarayı’nda kabul edilecek.

Eker ve beraberindeki heyet , 18 Ocak’ta THY’nin İstanbul tarifeli uçağı ile Pekin’den ayrılacak.