Kuş Gribi Çin’de masaya yatırılıyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Çin'de masaya yatırılacak Kuş Gribi ile ilgili konferansa katılmak üzere bu ülkeye geliyor.

Çin Hükümeti, Avrupa Komisyonu ile Dünya Bankası’nın düzenlediği konferansta Kuş Gribi’ için oluşturulan sermaye, ilgili ülkelerin Kuş Gribi’nden korunma ve kontrol için teknik ihtiyacı, tüm tarafların bu konudaki sermaye artışı çalışmaları ve sermaye yönetimi ve koordinasyon mekanizması oluşturma konuları değerlendirilecek.
66 ülkeden bakanların katılacağı konferansın ilk gününde ilgili ülkelerin üst düzey yöneticileri Kuş Gribi’nin son durumu ile bu hastalıktan korunma ve kontrol için sermaye ve teknik destek konularını görüşecek. Konferansın ikinci gününde ise konferansa katılan bakanlar ve organizasyonların temsilcileri Kuş Gribi için ne kadar yardım yapacaklarını açıklayacak. Toplantının ardından Kuş Gribi ile mücadele alanındaki politik saptama ile yönetim ve koordinasyon sermayesi konularını kapsayan Pekin Deklarasyonu da yayımlanacak.
Konferansa katılan ülkelerin bakanları ayrıca 18 Ocak’ta Çin Başbakanı Wen Jiabao tarafından Büyük Halk Parlamento Sarayı’nda kabul edilecek.
Avrupa Birliği’nin Sağlık ve Tüketici Haklarından Sorumlu Komiseri ile de bir araya gelecek bakan Eker ve beraberindeki heyet 18 Ocak’ta THY’nin İstanbul tarifeli uçağı ile Pekin’den ayrılacak.