Kuş gribi Çin’de masaya yatırılıyor

Dünyada 70'ten fazla kişinin ölümüne neden olan kuş gribi, Çin'in başkenti Pekin'de masaya yatırılıyor.

tüm tarafların bu konudaki sermaye artışı çalışmaları ve sermaye yönetimi ve koordinasyon mekanizması oluşturma konuları değerlendirilecek.
66 ülkeden bakanların katılacağı konferansın ilk gününde ilgili ülkelerin üst düzey yöneticileri kuş gribinin son durumu ile bu hastalıktan korunma ve kontrol için sermaye ve teknik destek konuları görüşülüyor. İlk günkü görüşmede Türkiye’yi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Fehmi Aydınlı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal temsil ediyor.
Pekin’de bugün başlayan Uluslararası Kuş Gribi Taahhütler Konferansı’na katılacak bakan Eker’in bugün Türk Hava Yolları (THY)’nın tarifeli uçağı ile Pekin’e gelmesi bekleniyor.
Toplantının açılışında Çin Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Wang Xiaolong, Birleşmiş Milletler (BM)’in kuş gribi ile ilgili Üst Koordinasyon Sistemi Temsilcisi David Baborro ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), BM, Avrupa Komisyonu, Afrika Birliği ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Teşkilatı (ASEAN) temsilcileri birer konuşma yaptı. Yerli ve yabancı medyanın ilgisi ise son günlerde kuş gribine 4 kurban veren Türkiye üzerindeydi.
Konferansın ikinci gününde konferansa katılan bakanlar ve organizasyonların temsilcileri kuş gribi için ne kadar yardım yapacaklarını açıklayacak. Toplantının ardından kuş gribi ile mücadele alanındaki politik saptama ile yönetim ve koordinasyon sermayesi konularını kapsayan Pekin Deklarasyonu da yayımlanacak.
Konferansa katılan ülkelerin bakanları ayrıca 18 Ocak’ta Çin Başbakanı Wen Jiabao tarafından Büyük Halk Parlamento Sarayı’nda kabul edilecek.
Avrupa Birliği’nin Sağlık ve Tüketici Haklarından Sorumlu Komiser’i ile de bir araya gelecek Bakan Eker ve beraberindeki heyet 18 Ocak’ta THY’nin İstanbul tarifeli uçağı ile Pekin’den ayrılacak.