Kuş gribi değil kuduz yüzünden karantinaya alındı

Türkiye genelinde bazı yerleşim birimleri kuş gribi sebeiyle karantina altına alınırken Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Türkmen köyü kuduz sebebiyle karantina altına alındı.

Vezirköprü ilçesine bağlı Türkmen köyü kuduz sebebiyle karantina altına alındı. Köye 6 ay süresince mal giriş çıkışı Vezirköprü Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Köyde bulunan kedi ve köpekler de kuduza karşı aşılandı.

Vezirköprü’ye bağı Türkmen köyünde kuduz paniği yaşanıyor. Köyde peş peşe 20 köpek ve kedinin ölmesinden sonra yapılan tahliller sonucu köpeklerin kuduzdan öldüğü ortaya çıkınca köy karantina altına alındı. Köyün girişine de ‘bu köyde kuduz hastalığı vardır’ yazılı tabela yerleştirildi. Kuduz yüzünden karantina alınan Türkmen köyünde köylüler panik halinde.

Köy Muhtarı Ahmet Aydemir, “Canımızda malımızda herhangi bir zarar yok, Ama kuduzun sebebi köyümüzün suyu yok. Su olmadığı için hayvanlar da pis suları içiyor, Evlerimizde su akmıyor, Vezirköprü’nün en susuz köyü burası ama herkesin bilgisi var ama hiçbir şey yapan yok.” diye konuştu. Kamil Güneş de, “Başkanımız Recep Tayip Erdoğan’a sesleniyorum. Kuş gribi var diye bütün Türkiye’de tedbir alındı. Biz kuduz yüzünden sıkıntı içindeyiz. Sebep farklı olsa da sonuç aynı. Bize de imkanlar seferber edilsin sorunumuz çözülsün.” diye konuştu. Arif Çakır da, “Bizim köyümüz gibi köy doğuda yoktur. Bu kadar mahrum koy bulmak imkansız. Su olmadığı için çocuklar sık sık hastalanıyor.” dedi.