Kuş gribi dünyayı sardı!

Avusturya'nın güneyinde Steiermarkt eyaletinde ölü olarak bulunan iki kuğu üzerinde yapılan testlerde ölümcül kuş gribi virüsü H5N1 ortaya çıktı.

Örneklerin test edilmesi için İngiltere’de laboratuarlara gönderildi.

Avusturya Sağlık ve Beslenme Güvenliği Ajansı’nın (AGES) yaptığı ilk laboratuar testleri sonucu Graz kentindeki Mellach Enerji Santrali’nde bulunan iki kuğuda, ciddi anlamda H5N1 virüsü bulaştığı yönünde açıklama yapıldı. AGES ‘telaşlanmaya gerek yok’ derken Seitinger “Bununla bizim güvenliğimizi hesaba katmadığımız sonucuna varılıyor. Dünden beri resmi olarak kümes hayvanlarımızda veba (salgın, felaket) var” diye konuştu.

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından da açıklandığı gibi hemen kriz planı uygulanmaya başlandı. Mur kenarındaki Mellach Enerji Santrali’nin 3 kilometre çevresi koruma bölgesi olarak açıklandı. Mellach’in 10 kilometre çevresi de gözetim altına alındı. Yetkililer tarafından belirlenen suyolu boyunca ve Avusturya göl bölgelerindeki riskli alanlardaki bütün kümes hayvanları için kümes zorunluluğu getirildi.

Geçtiğimiz günlerde aynı bölgede 21 kuş ( 6 kuğu, 6 ördek, 3 balıkçıl, 3 karabatak, 1 sülün ve 2 güvercin) ölü olarak bulunmuş ve yetkililere teslim edilmişti. Bulunan bu kuşlarla ilgili araştırma sonuçları ancak çarşamba günü belli olacağı da kaydedildi.

Su kuşlarıyla ilgili her türlü temastan sakınmaları hususunda halka çağrıda bulunan Avusturya Sağlık Bakanı Rauch- Kallat, şimdiye kadar kümes hayvanlarında enfeksiyona dair hiç bir belirtinin olmadığını, hiç tereddütsüz tavuk eti ve yumurtasının yenebileceğini ifade etti.

Konuyla ilgili bir yetkili Avusturyalılara hiçbir anti-virüs ilacı almamalarına dair çağrıda bulundu.