Kuş gribi erken rezervasyonları vurdu

Turizmde erken rezervasyon oranı geçtiğimiz yıllara göre ortalama yüzde 30 geriledi.

Sektör temsilcileri, vergi oranlarının yüksekliği ve ÖTV nedeniyle rekabet gücünün azaldığını belirterek, hükümetin acil önlemler alması gerektiğini, düşüşün önüne ancak çok geniş ve etkili bir tanıtımla geçilebileceğini söylüyor.
Turizm sektörünün en canlı olduğu yaz döneminin temelleri aslında Ocak, Şubat, Mart aylarında atılıyor. Bilinenin aksine, turizmciler için yılın ilk ayları son derece önemli. Zira Avrupalı aileler tatil planlarını aylar öncesinden yapıyor. Türkiye’de tatilini geçiren turistlerin yüzde 60-65’i erken rezervasyon ve paket turları tercih ediyor. Kuş gribi ile sarsılan turizm sektörü şimdi de erken rezervasyon oranındaki gözle görülür düşüşle mücadele ediyor. Kesin bir rakam söylemenin mümkün olmadığı erken rezervasyonlarda geçtiğimiz yıllara oranla önemli bir düşüş yaşanıyor. Sektör temsilcileri de rezervasyon sayısının azaldığını doğruluyor. Düşüşün en önemli nedeni olarak son dönemde yaşanan olumsuz gelişmeler gösteriliyor. Yaşanan bütün bu olumsuzluklar her yıl ortalama yüzde 20 büyüyen sektörün gelecek sezona korkuyla girmesine neden oluyor. Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa, Belçika ve Avusturya gibi pazarlarda ortalama yüzde 25 oranında bir daralma söz konusu. Sektör, 2006’da Avrupa pazarında genişlemek bir tarafa, 2005’in rakamlarına ulaşmayı bile başarı olarak görüyor. Son dakika tatilcileri olarak bilinen Rusya gibi doğu bloku ülkelerinde ise şu anda bir sorun gözükmüyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut, Avrupa pazarında yaşanan daralmanın tek bir nedeni olmadığını anlattı. Küçülmenin önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde alınacak önlemlerle önlenebileceğine dikkat çeken Ahmet Barut, “Çok panik olmak istemiyoruz ama düşüş yaşanıyor. Ön rezervasyonlar bu yıl geçtiğimiz yıla oranla daha yavaş gidiyor. Kuş gribi de bu olumsuz tablonun artmasına sebebiyet verdi. 2006 gerçekten zor bir yıl olacak” dedi. Bunun gelecek yıllar adına önemli bir sinyal olduğu üzerinde duran Ahmet Barut, tur operatörlerinin de daralmanın nedenleri konusunda kendilerine net bir şey söyleyemediğini anlattı. Hükümetin acilen tanıtım atağına geçmesi gerektiğinin altını çizen Barut, “Tanıtım bütçelerinin artırılması, tur operatörlerinin desteklenmesi lazım. Bunun için de en iyi zaman kuş gribi söylentilerinin bittiği zamandır. Mümkün olduğunca çabuk, tanıtım faaliyetlerine girilmeli. Bu iş hükümet politikası haline getirilmeli” dedi.

Akdeniz Turistik İşletmeciler Birliği Başkanı Osman Ayık da oranlardaki düşüşün kendilerini düşündürdüğünü ifade etti. Yılbaşına kadar geride olduklarını bildiklerini ancak Noel Bayramı’ndan sonra artış beklediklerini anlatan Ayık, “Düşüşün farkına vardık ama ‘Ocak’ta yükselişe geçerek açığı kapatırız’ diye düşündük. Ancak ardından çıkan kuş gribi vakaları planlarımızı bozdu, rezervasyonlar durma noktasına geldi” açıklamasında bulundu.

Ayık, içinde bulunulan durumdan tur operatörleriyle birebir, yakın temas ve etkili bir tanıtım atağı ile aşılabileceğini ifade etti. Ayık, “Hükümet acilen tanıtım atağına kalkmalı. Bu iş için bütçe ayrılmalı. Eğer ülke olarak bir yıl bile geriye düşersek bunun bedelini ağır öderiz” dedi. Ayık ayrıca, hükümetin özel sektörün elini güçlendirerek rekabet gücünü artırabilmek için bir an evvel KDV oranlarını yüzde 9’lara kadar çekmesinin zaruri olduğunu söyledi. Ayık, “Hükümete yıllardır ‘KDV oranlarını makul bir seviyeye indirin’ diyoruz ama gereken yapılmıyor. Rakiplerimiz bizden çok daha avantajlı hizmet veriyor. Elimizin güçlenmesi için bize kolaylık sağlanmalı. Artık herkes elini cebine atmalı. Şimdi daha net görüldü ki bu işin şakası yok” dedi.