Kuş gribi fakire bayram ettirdi

Kuş gribi hastalığının Türkiye'nin birçok yerinde görülmesi sonucu tavuk eti satışlarının durma noktasına gelmesi nedeniyle üretici firmalar ellerinde kalan ürünü soğuk hava depolarında yer olmadığı için fakir halka dağıtmaya başladı.

Gebze Ziraat Odası ve Refik Mandev’in sahibi olduğu Emre Tavukçuluk tarafından düzenlenen tavuk dağıtım kampanyası çerçevesinde yeni kesilen ürün, dar gelirli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Gebze’ye bağlı Mevlana Mahallesi’nde dağıtıldı. Tavuğun bedava dağıtılmasına halk yoğun rağbet gösterdi.

Heyet, tavuk dağıtımına başlamadan önce mahalle muhtarlığı önünde pişmiş tavuk tüketerek vatandaşı özendirmeye çalıştı. Gebze Ziraat Odası Başkanı Ersan Çınar burada yaptığı açıklamada siyasilerin kuş gribi hastalığı sonucu ortaya çıkan krizde sınıfta kaldığını söyledi. Hükümeti kuş gribi konusunda fazla şeffaf olmakla eleştiren Çınar, “Entegre tesislerde yetiştirilen tavuklarda hiçbir hastalık yok. Bunu ıspatlamak için ben sizin gözünüzün önünde tavuk etini yiyorum.” diyerek haşlanmış et yedi. İki gün içinde Gebze’nin fakir mahallelerinde yaklaşık olarak 750 tavuk dağıtıldığını belirten Çınar, halkı tavuk eti ve yumurta tüketmeye davet etti.

Dağıtımdan önce bir açıklma ayapan Medipark Tıp Merkezi’nin sahibi Doktor Ali Evren de pişmiş tavuk ve yumurtadan insanlara mikrop bulaşma olasılığının bulunmadığını vurguladı. Türk halkının yaşanan bu krizden daha büyük bir problemle, beslenme yetersizliği ile karşı karşıya kaldığı hususunda yetkilileri uyaran Evren, “Halkımız en ucuz ve de en kaliteli protein kaynağından yoksun bırakılmaya çalışılıyor. Çok büyük protein değerleri olan tavuk ve türevlerini tüketmemesinin insan sağlığı açısından büyük risk taşıyor. Bu sorun sadece bizim değl, aynı zamanda gelecek neslimizin sağlığını da etkilemektedir.” dedi.

Bedava tavuk dağıtımına başlamadan önce basın mensupları haşlanmış tavuğun tadına baktı. Daha sonra tavuk dağıtıma başlayan heyet, bir yandan da tencere içindeki haşlanmış tavukları yediler. Özellikle küçük yaştaki çocukların yoğun ilgi gösterdiği tavuklar, mahallenin fakir halkı tarafından kısa bir sürede tüketildi.

Dağıtıma Gebze Ziraat Odası Başkanı Ersan Çınar, Mevlana Mahallesi Muhtarı Hüseyin Öztürk, AK Parti Gebze Kadın Kolları Başkanı Yeşim Evren, Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan’ın eşi Fahriye Pehlivan, Medipark Tıp Merkezi’nin sahibi Doktor Ali Evren de eşlik etti.