Kuş gribi görülen il sayısı 13’e yükseldi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, şu ana kadar 13 ilde ve 19 mihrakta kesin, 18 il ve 31 mihraktada şüpheli olmak üzere kuş gribi virüsünün görüldüğünü belirterek, yeni olarak Aydın ve Yozgat'ta da kuş gribinin görüldüğünü söyledi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’un makamında yaklaşık 1,5 saat görüşen Eker, görüşme sonrasında açıklama yaptı. Eker, büyükelçi ile Türkiye’de yaşanan kuş gribi vakalarını değerlendirdiklerini söyledi. ABD’de de 1984 yıllında H7 virüsü nedeniyle milyonlarca kanatlı hayvanın itlaf edildiğini hatırlatan Eker, bunun global bir sorun olduğunu vurguladı. Eker, Türkiye’de vakanın batıya yönelik salgın olmadığını belirterek, “Harita tespitlerimizde bize olayın kuzeyden güneye doğru yayılan vaka olduğunu tespit ettik.” dedi.

Manyas’ta yaşanan ilk kuş giribinin ardından Dünya Bankası’nın desteklediği “kuş gribi ile global mücadele” konusunda proje hazırladıklarını, bu proje ile mücadelenin altyapısını hazırlayacaklarını anlatan Eker, projenin ilk kuş gribi vakasından sonra hazırlandığını, aralık ayının ikinci ayından bu zamana kadar da bürokratik işlemlerini yürütüldüğünü belirtti.

KUŞ GRİBİ İÇİN 15 MİLYON DOLAR BORÇ ALINACAK

Eker, Dünya Bankası’nın maddi yardımda bulunacağına yönelik açıklamaların doğru olmadığını belirterek, ABD’nin projeyi destekleyen ülkelerden birisi olduğunun altını çizdi. Eker, 35 milyon dolarlık projenin 15 milyon dolarının borç, kalan kısmının ise çeşitli ülkelerden oluşan donörlerden hibe yoluyla alınacağını söyledi. Eker, Çin’de yapılacak kuş gribi konferansına katılmak üzere salı günü bu ülkeye gideceğini ve konferansta bir konuşma yapacağını sözlerine ekledi.

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eker, şu ana kadar 13 ilde ve 19 mihrakta kesin, 18 il ve 31 mihraktada şüpheli olmak üzere kuş gribi vakası görüldüğünü açıkladı. Eker, dünden itibaren yeni olarak Aydın ve Yozgat’ta da kuş gribinin görüldüğünü kaydetti. Şuana kadar 455 bin kanatlı hayvanın itlaf edildiğini belirten Eker, bayram nedeniyle itlaf edilen hayvanların ödemelerinin pazartesinden itibaren yapılacağını söyledi.

Bir soru üzerine Eker, kuş gribi nedeniyle öldüğü iddia edilen Diyarbakır’daki çocuğun iki yıldır solunum enfeksiyonu tedavisi gördüğünü, çocuğun bu hastalık nedeniyle hayatın kaybettiğini belirterek, “Çocuğun bu hastalık nedeniyle öldüğünü Dicle Hastanesi de açıklamıştır” dedi.

Kuş gribi ile ilgili komplo teorileri ile ilgili bir soru üzerine Eker, bakanlığın somut verileri değerlenidrdiğini, bu veriler ışığında da olayın gerekçelerin belli olduğuna işaret ederek, “Bu komplo teorileri yapanların teorileridir” dedi.