Kuş gribi Hindistan’da

Hindistan'da bazı kanatlı hayvanlarda kuş gribi görüldüğü açıklamasının yapıldığı pazar gününden itibaren 200 binden fazla kümes hayvanı itlaf edildi.

Hindistan genelinde tavuk eti talebinde yüzde 50 oranında azalma yaşanıyor. Hindistan Parlamentosu’nun yemekhanesinde ve baz resmî kurumlarda da tavuk ürünlerinin satışı yasaklandı.

Batı Bengal eyaletinde de 70 tavuğun ölmesi, tavuk üreticilerinin durumunu daha da zorlaştırdı. Üreticiler ise satışların olmaması nedeniyle tavukları beslemediklerini ve hayvanların açlıktan öldüğünü öne sürüyor. Ölen tavukların kuş gribi virüsü taşıyıp taşımadığı ise analizler sonucunda ortaya çıkacak.

Hindistan genelinde 48 kişi kuş gribi hastalığı belirtileri göstermeleri nedeniyle gözetim altına alıdı. Ülkede şu ana kadar kuş gribi hastalığına yakalanan bir kimsenin olduğuna dair resmî bir açıklama yapılmadı.

Kuş gribine karşı alınan önemleri arttıran Hindistan hükümeti, Maharastra eyaletinde ilk olarak ortaya çıkan bölge olan Navapur’a 9 bin kutu Tamiflu ilacı gönderdi.