Kuş gribi işsizlikle mücadeleyi olumsuz etkiledi

Osmaniye Genç İş Adamları Derneği (OGİAD) Basın Sözcüsü Enes Başpınar, yan sektörlerle beraber beyaz et sektöründe yüz binlerce kişinin çalıştığını, kuş gribi hastalığı nedeniyle bu kişilerin işlerini kaybetmeye başladıklarını söyledi.

Teşvik yasasıyla Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri olan işsizliğin önüne geçilerek 700 bin kişiye istihdam sağlanmasının hedeflendiğini belirten Başpınar, “Ancak Kuş gribi ekonomiyi vurdu. İşsizlikle mücadele edelim derken Kuş gribi hastalığı ile yara aldık. Umarım bir an önce tavukçuluk sektörü düzelir” dedi.

Başpınar, 37 entegre tesisinin üretim yaptığı ve yaklaşık 2.5 milyar dolar civarında gelirin elde edildiği tavukçuluk sektörünün, kuş gribi hastalığının aşırı şekilde abartılması ve vatandaşların beyaz ete mesafeli yaklaşmasıyla bitme noktasına geldiğini dile getirerek, hastalıkla ilgili haberleri eleştirdi.

Başpınar, “Ülkemizde büyük bir sektör olan ve yüz binlerce kişinin ekmek yediği bir sektör ne yazık ki bitme noktasına geldi. Çıkan haberler nedeniyle vatandaşlar beyaz et yemiyor. Çiftlik ve ev tavuğundaki ayrım yapılamadı. İnsanlara kuş gribinin nasıl bulaştığı iyi anlatılamadı Bu yüzden koca bir sektör abartılı haberler yüzünden ne yazık ki bitme noktasına geldi. Ülkenin en büyük problemi olan işsizlik sorunu da bir sektörün darbe yemesiyle birlikte daha da büyüdü” diye konuştu.

OGİAD Basın Sözcüsü Enes Başpınar, hangi tavukların yenilip yenilmeyeceği ile ilgili sağlıklı bir açıklamanın yapılmadığını savundu. Hastalığın çok fazla abartıldığını, bundan ülkenin neredeyse tüm sektörlerinin olumsuz etkileneleceğini savunan Başpınar, tavukçuluk sektörü ile birlikte en büyük döviz girdisi sağlayan turizm sektörünün de hastalık nedeniyle büyük zarar görebileceğini dile getirdi. İşsizliğin Türkiye’nin en başta gündemlerinden biri olduğunu, bu konunun çözülmesi beklenirken bir anda piyasaların kuş gribi söylemleri ile çalkalandığını ifade eden Başpınar, hastalık nedeniyle kapanan iş yerleri nedeniyle işsizler ordusuna binlerce kişinin daha ekleneceğini söyledi

Başpınar, hastalıkla ilgili, “Bana göre hastalık abartıldı. Yetkililer çelişkili açıklamalar yapıyorlar. Bu da vatandaşın kafasını karıştırıyor. Köy tavuklarını anlayabiliriz ama çiftlikten gelen tavukların zararlı olmadığı iyi bir şekilde vatandaşa anlatılmalı. Yoksa bu korku yüzünden ihracat yapan tavuk sektörü tamamen biter. Vatandaş da tavuk yemeye hasret kalır” ifadelerini kullandı.
Osmaniye’de, 26 yıldır kebapçılık yapan Adem Arzuoğlu da, satış olmadığı için yemek listelerinden tavuğu çıkardıklarını söyledi. İşlerinin düşmesi nedeni ile bayramdan önce 15 olan işçi sayılarını 11’e düşürdüklerini belirten Arzuoğlu, “İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz. Piyasalarda çok ucuz fiyata tavuk satılıyor Ama yüzüne bakan yok. Böyle devam ederse bundan birçok sektör büyük zarar görür” dedi.
Beyaz etin son yıllarda özellikle kalp ve damar rahatsızlıkları bulunanların ve ucuzluğu nedeniyle fakir fukaranın gözde yiyeceklerinden birisi olduğunu hatırlatan Arzuoğlu, “Tavuk fiyatları düştü ama yüzüne bakan yok. Bazı müşterilerimiz tek tük de olsa geliyor. Tavuk ızgara yemek istediklerini söylüyorlar. Ancak vatandaşların çoğu yemediği için yemek listemizden tavuğu çıkarmak zorunda kaldık” dedi.