Kuş gribi karantinası sona erdi

Ülke genelinde etkili olan kuş gribi vakalarının rastlanıldığı Isparta'nın Şarkikarağaç ilçesine bağlı köylerde karantina kaldırıldı.

Isparta’da Kurban Bayramı’nda Şarkikaraağaç ve Senirkent’e bağlı köylerin bazılarında kuş gribi vakaları görüldü. Yapılan tahlillerde numunelerin pozitif çıkmasından sonra itlaf çalışmaları yapıldı. 17 bin 363 kanatlı hayvanı itlaf edildiğini açıklayan Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü İsmail Uz, 225 yerleşim bölgesinden alınan 376 numunenin tahlil raporlarının gelmeye devam ettiğini açıkladı.

Kuş gribiyle ilgili olarak Isparta’da yapılan çalışmalar hakkında İl Genel Meclisi’nde bilgi veren İsmail Uz, Isparta’da 6 göl, 39 gölet, 13 ırmak, dere, bataklık ve meralara bulunduğunu söyledi. Uz , Göller Yöresi’nde bulunan ilin göçmen kuşların göç yolu üzerinde olduğunu bildirdi. Şarkikarağaç’a bağlı Kıyakdede, Yassıbel ve Yeniköy’de 1,5 aydır 10 kilometre yarıçapında karantina yapıldığını belirten Uz, başka vakalara rastlanmayan bölgede uygulamanın sonlandırıldığını dile getirdi.

Kuş gribi virüsünün kış şartlarına dayanıklı olduğunu aktaran Uz, “Bu nedenle diğer yerleşim bölgelerine sıçramayı önlemek için gerekli tedbirleri aldık ve itlaf çalışması yaptık. Şu an Isparta’da korkulacak bir durum yok. Ancak, kuşların göç güzergahında olduğumuz için tedbiri elden bırakmayacağız. Özellikle Eğirdir ve Beyşehir gölleri çok dikkatli takip edilecek.” dedi.

Uz, ayrıca kuş gribi mücadelesi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan 164 bin YTL ödenek gönderildiğini açıkladı.