Kuş gribi kazcılığın ‘kanadını’ kırdı

Kuş gribinden sonra yaklaşık 6 bin hayvanın itlaf edildiği Kars'ta, özellikle geçimini kaz yetiştirerek sağlayan vatandaşlar bu durumdan olumsuz etkilendi.

Kars Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güvensoy, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde ülke gündemini işgal eden kuş gribinin en çok Kars’ta etkili olduğunu ifade ederek, kazıyla meşhur olan ilde kaz hayvancılığının olumsuz etkilendiğini açıkladı.

Önce Balıkesir’de, daha sonra Iğdır’da ortaya çıkan ve ölümlere sebep olan kuş gribinin abartıldığını savunan Ali Güvensoy, bu olaydan sonra Kars ekonomisinin yüzde 40 oranında zarar gördüğünü dile getirdi. Güvensoy, itlaf edilen bir milyon civarındaki kanatlı hayvanın özellikle köylüyü perişan ettiğini belirterek, “Farklı bir yöntem kullanılsa daha iyi olurdu. Hastalığı önleyici tedbirler var. Onlar uygulanmalıydı” diye konuştu.

İnsan sağlığının elbette önplanda tutulması gerektiğinin altını çizen Güvensoy, yine de bu hayvanların itlaf edilmemesi gerektiğini savundu. “Kuş gribinin komplo olduğu aklımıza geliyor” diyen Güvensoy, “Bu yol zengin olanları iyice zengin mi edecek fikri geliyor aklımıza. Kimlere yarayacak? Tavukçuluğa dur demek birilerine mi yarıyor diye düşünüyoruz. Ama temennimiz biz yanılalım” dedi.

Güvensoy, Kars’ta büyükbaş hayvancılıktan sonra en önemli geçim kaynağının kaz olduğuna dikkat çekerek, itlaf edilen kazlarla birlikte geçimini kümes hayvancılığından sağlayan vatandaşların olumsuz etkilendiğini vurguladı. Kuş gribinin göçe bile neden olabileceğini düşündüğünü açıklayana Güvensoy, şöyle dedi: “Büyükbaş hayvancılık kaçak hayvan ve ithal et girişleri sebebiyle zaten darbe yedi. Bu sebepten dolayı Kars göç vermeye başladı. Büyükbaştan sonra vatandaşlarımız kaz ile geçimini sağlıyordu. Kuş gribi kazı da vurunca vatandaş iyice çaresiz kaldı. Şimdi bu durum düzeltilmelidir. Önlemler alınmalıdır. Aksi halde Kars iyice göç verecektir.”