Kuş Gribi KKTC’yi de alarma geçirdi

KKTC Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanılığı, İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri bir araya gelerek, Türkiye'de Kuş Gribi ile ortaya çıkan durumu değerlendirdi.

Vaiz, önümüzdeki günlerde hazırlanan broşürlerin kırsal kesimde hayvanlarla temas halinde bulunan vatandaşlara dağıtılacağını kaydetti.
Bakanlık olarak herhangi bir salgın hastalığa karşı daha önceden “Hastalık Olasılık Planı” hazırladıklarını ve olası bir salgında bu planı yürürlüğe koyacaklarını dile getiren Eşref Vaiz, Sağlık ve Sosyal Yardım bakanlığının herhangi bir salgın karşısında daha önceden ilaç stoğu yaptığını da kaydetti. Bakan Vaiz, daha önce onay verilen av sezonunun da iptali için hükümete öneride bulunacaklarını açıkladı.
Bu arada, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği de avın yasaklaması çağrısında bulundu. Birlik Başkanı Başveteriner Ersan Korudağ, “Tehlikeye dünden bir adım daha yakınız. Bile bile lades olmayalım. Tedbirli olalım” diyerek, hükümetin ince av kararını gözden geçirmesini istedi. Ersan Korudağ, kanatlı kümes hayvanı yetiştiren vatandaşların hayvanlarını kümeslerde tutması, yem ve sularını da kümeslerde vermesi gerektiğini hatırlattı.
Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin dün akşam ve bu sabah kuş gribi konusunda değerlendirme toplantıları yaptığını bildiren Korudağ, kriz yönetimi oluşturduklarını ve gelişmeleri çok yakından izlediklerini açıkladı. Veteriner Dairesi’nin de önlemlerini aldığını kaydeden Korudağ, kuş gribini önleyecek ve görülürse eradike edecek kişilerin veteriner hekimler olduğunu ifade ederek, tüm üyelerinden çok dikkatli ve uyanık olmalarını, tüm çağrılara da yanıt vermelerini istediklerini anlattı.