Kus gribi korkusu bitince vatandas bayramda yeniden tavuk etine yöneldi

ADANA - Balikesir'in Manyas Ilçesi'ne bagli Kizikli Beldesi'nde görülen kus gribinden dolayi tavuk eti tüketiminde yasanan gerilemeyle büyük sikinti yasayan üreticiler, vatandasin bayram alisverisinde yeniden tavuk eti tüketimine yönelmesine seviniyor.

18 yildan bu yana tavukçuluk sektörünün içinde olmasina ragmen satislarin bu kadar geriledige sahit olmadigini anlatan Aç, “Kus gribi sektörü çok büyük oranda vurdu. Vatandasin yeniden beyaz ete yönelmesinin zaman alacagini saniyorduk ancak Ramazan Bayrami alisverislerinde vatandasin yeniden tavuga yöneldigini görüyoruz. Bu da bizim açimizdan sevindirici.” dedi.

Tavuk gribinin satislari yüzde 70 dolayinda azaltigina deginen Aç, kendilerinin de kümeslerindeki üretimi asiri maliyet getirir gerekçesiyle yüzde 50 dolayinda azaltmak zorunda kaldiklarini bildirdi.

Aç sunlari söyledi: “Tavukçular olarak kus gribinin etkisinin uzun süre gösterecegini düsünüyorduk ancak yanildik. Çünkü bayram alisverisleriyle birlikte vatandasin yeniden tavuk etine yöneldigini gördük. Satislar eski günlerin rakamlarina kismen oturdu. Su anda sektördeki tüm firmalar, tavuk eti fiyatinin düsüklügünden dolayi zarar ediyor ancak bu açigi daha fazla satis yaparak kapatmayi umuyoruz.”

Öte yandan kus gribi korkusundan tavuk eti almaya yanasmadigini söyleyen Leyla Yakisir, yapilan açiklamalardan tatmin oldugu için yeniden ucuz olan tavuk etine yöneldigini kaydetti.