Kuş gribi nedeniyle itlafçalışmaları sürüyor

Rize'de üç yerde kuş gribi virüsüne rastlanmasının ardından hastalığın tespit edildiği köyler ve bu köylere yakın yerleşim yerlerinde başlatılan kanatlı hayvan itlaf çalışmalarına devam ediliyor.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, hastalığın rastlandığı merkeze bağlı Çaycılar Köyü ile Çayeli ilçesine bağlı Madenli Beldesi Çamlıca Mahallesi’nde bulunan kanatlı kümes hayvanlarının itlaf çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Rize merkeze bağlı Küçükçayır Köyü’nde ise elverişsiz hava şartları nedeniyle itlaf çalışmalarına yol açma çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlandı. Yetkililer kar kalınlığı nedeni ile itlaf çalışmalarının güçlükle sürdüğünü şu ana kadar yaklaşık 100 kanatlı kümes hayvanının itlaf edildiğini belirtti.

Çaycılar Köyü ile Madenli Beldesi’ne bağlı Çamlıca Mahallesi’nde itlaf çalışmalarının tamamlayan Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, söz konusu köy ve mahalleye yakın yerleşim yerlerinde de itlaf çalışmalarına başladı. Kar nedeniyle çalışmalarını güçlüklü yürüten görevliler, mahalledeki tavukları toplarken, kümeslerde de ilaçlama çalışması yaptı.

Rize’de yaklaşık 2 bin 500 civarında tavuğun itlaf edileceğini belirten yetkililer, ilde şuana kadar insanda tespit edilen bir vakanın ise olmadığını ifade etti.

Rize’de, geçtiğimiz haftalarda merkeze bağlı Küçükçayır ve Çaycılar Köyü ile Çayeli ilçesine bağlı Madenli Beldesi Çamlıca Mahallesi’ndeki şüpheli tavuk ölümlerinden alınan numuneler 3 Şubat 2006 Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Samsun Bölge Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderilmiş, 3 ayrı numunede yapılan incelemede hayvanlarda kuş gribi virüsüne rastlanmıştı. Virüsün türüne ilişkin kesin sonucun alınması için numunelerin İzmir ve Ankara’daki Araştırma Enstitülerine gönderildiği belirtilmişti.