‘Kuş gribi Ocak sonuna kadar yayılabilir’

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Dr. Mustafa Altuntaş, Türkiye'deki göçmen kuş hareketlerinin Ocak sonuna kadar devam edeceğini belirtertti.

Konuyla ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın göç yolundaki bölgelerde düzenli olarak kontroller yapması
gerektiğini söyleyen Altuntaş, Bakanlığın eğitilmiş yeterli personeli bulunmadığını belirterek, “Bu durum hastalığın kontrol altına alınmasını güçleştirebilir” dedi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Dr. Mustafa Altuntaş, CİHAN’a yaptığı açıklamada kuş gribi hastalığının insandan insana bulaşmadığını belirterek, “Geçen sene Batı’da görülen olayda şanslıydık. İkinci olayda ise aynı şansı yakalayamadık” diye konuştu. Kasım ayından itibaren hastalığın görüldüğü Rusya’daki göçmen kuşların Türkiye üzerinden Afrika’ya doğru hareket etmeye başladığını kaydeden Altuntaş, “Bu hareketler Ocak ayı sonuna kadar devam edecek. Bir kısmı ılıman başka ülkelere giderken, bir kısmıda Türkiye’de kalacak. Dolayısı ile göç devam ettiği sürece hastalığın başka bölgelerde görülmesi de kaçınılmaz” diye konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, göç yolu üzerinde bulunan bölgelerde tedbir alması ve buralardaki kanatlı hayvanlardan düzenli olarak verilerin alınması gerektiğini kaydeden Altuntaş, Tarım Bakanlığı’nın bu konuda yeterli sayıda personele sahip olmadığını kaydetti. Altuntaş şöyle devam etti: “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 1983’ten beri, merkez ve teşkilat yapısı hayvan hastalıkları ile mücadeleye imkan sağlayamıyor. Taşra teşkilatında yeteri kadar veteriner hekim bulunmuyor. Bulunması gereken veteriner hekim sayısının ancak üçte biri istihdam edilebiliyor. Bu durum olayın kontrol altına alınmasını olumsuz etkileyebilir.”