Kuş gribi salgını yok

"Dün Kolera ve Verem, Bugün Kuş Gribi, Yarın Bulaşıcı Hastalıklar Neden Ülkemizde Bir Âfet Gibi Seyrediyor?" konulu forum düzenlendi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Atatürk Kültür Merkezi’ndeki forumun açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyeye bağlı ekipleri devreye soktuğunu ve kuş gribi için oluşturulan kriz masasına 24 saat destek verdiğini söyledi. Kocaoğlu, Sasalı’ya taşınacak İzmir Hayvanat Bahçesi’nin hazırlıklarının sonuna gelindiğini ancak hastalık sebebiyle taşınmanın ertelendiğini ifade etti.

EÜ Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır ise, Türkiye’de eğitim ve sağlığa yeterli ilgi gösterilmediğini belirterek, “Kuş gribi geçen ekimde ülkemizde görülmeye başladı. Sonrasında konu kapandı fakat Iğdır’daki ölümün ardından tekrar gündeme geldi. Bu tablo, Türkiye’de eğitim ve sağlığa yeterli ilgi gösterilmediğinin işaretidir. Siz bu tür çalışmalarınızla eğitim seviyesini yükselteceksiniz.” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı da, “Milyonlarca hayvanı öldürmek yerine kendimizi nasıl koruyacağımızı öğrenmeli ve öğretmeliydik. Topluma hastalıktan nasıl korunulacağı anlatılmalı. Hayvanların hepsi yok edilmemeli. Aşı geliştirip hastalanan tavukları aşılamalıyız.” şeklinde konuştu.

EÜ Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiçek ise, kuş gribinin nasıl bir hastalık olduğunu anlattı. Çiçek, “Tarih boyunca solunum yoluyla bulaşan kolera ve verem gibi salgın hastalıklarla mücadele edildi. Şimdi de kuş gribi var ancak bu sadece solunum yoluyla değil, kanatlılarla temasla da bulaşıyor. Hastalık, çiğ tavuk eti ve yumurtadan geçebiliyor fakat iyi pişirilirse bulaşma riski ortadan kalkıyor.” dedi.

Doç. Dr. Çiçek, kuş gribinin belirtilerini şöyle sıraladı: “Öksürük, boğaz ağrısı, 38 derecenin üstünde ateş, sebebi belli olmayan solunum rahatsızlığı ve burun akıntısı.”

Çiçek, Türkiye’de şu anda hastalığın salgın olmadığını fakat her ülkenin hazır bulunması ve stratejisini belirlemiş olması gerektiğini söyledi.