Kuş gribi sokakta daha rahat yayılıyor

Türkiye'de kuş gribi hastalığı vakaları her geçen gün artıyor. Kuş gribi hastalığının özellikle Ağrı, Ankara, Afyon gibi soğuk bölgelerde görülmesi virüsün soğukta daha rahat yaşam şansı bulduğu yorumlarına neden oldu.

Şüpheli görülen evlerdeki numuneler alınarak Adana Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’ne gönderiliyor. Osmaniye Tarım Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Veteriner Hekim Ahmet Öztekin kuş gribi hastalığının ilk çıktığı tarihten itibaren gerekli tedbirleri aldıklarını bayram boyunca kendilerine ulaşan ihbarları ciddi şekilde değerlendirdiklerini belirterek şu ana kadar ki gönderdikleri numunelerin yapılan tahlillerinde kuş gribi hastalığına rastlanılmadığını söyledi.

Kuşların göç yolları üzerinde bulunmasına ve hastalığında çok kısa sürede yayılmasına rağmen ilde şu ana kadar görülmediğini belirten Öztekin hastalık taşıyan virüsün soğukta daha rahat yaşam şansı bulduğunu söyledi.

İlin ikliminin hastalığın ortaya çıktığı illere göre daha yumuşak olması ve hastalığı taşıyan göçmen kuşların bugünlerde göç yapmamasının hastalığın görülme riskini azalttığını dile getiren Öztekin tehlike geçene kadar çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini ifade etti.

Asılsız ihbarlar konusunda da vatandaşları uyaran Öztekin hastalıkla ilgili zor bir dönemden geçilen bugünlerde vatandaşların yaptıkları ihbarlarda daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Öztekin, “Zaman zaman yapılan asılsız ihbarlar bizleri zor duruma sokuyor. Vatandaşlardan isteğimiz ihbarlarında daha dikkatli olmaları. Çünkü asılsız ihbarlar yüzünden görevimizi sağlıklı yapamıyoruz. Bazı vatandaşların komşumun tavuğu var şeklinde ihbar yapıyorlar. Hastalık belirtileri görülmeden ihbar yapılması yanlış” diye konuştu.